5 rad ortodonty na temat zakładania aparatu na zęby

Opublikowano: 26 marzec 2020, 07:28 Kategoria Rozmaitości

Założenie aparatu ortodontycznego to niewątpliwie ważna chwila. Niestety wokół aparatów narosło wiele niepotrzebnych mitów, jak choćby ten, że nie można w nim normalnie jeść. Staramy się rozwiać przynajmniej niektóre z nich.

Kiedy trzeba założyć aparat?

Właściwie nie ma przymusu, ale na pewno warto. Chociaż aparat zakłada się głównie ze względów estetycznych, warto pamiętać, że pociąga on za sobą także pozytywne skutki zdrowotne. Prawidłowy stan zgryzu i uzębienia na pewno ułatwia czyszczenie zębów, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka próchnicy.

Pierwszą wizytę u ortodonty warto zaplanować wcześnie – gdy dziecko ma zaledwie sześć lat. Pozwoli to na szybkie wychwycenie wad zgryzu i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Aparat ruchomy zakłada się z reguły dopiero wtedy, gdy dziecko ma już stałe uzębienie przednie, czyli tzw. jedynki i dwójki.

Więcej na ten temat w artykule: Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne dziecka? Poznaj 5 wskazówek ortodonty z Bemowa

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Tu wiele zależy od konkretnej wady, oczekiwanych efektów, wieku i zasobności portfela. Dzieciom proponuje się na ogół aparaty ruchome, które są stosunkowo tanie, ponadto do 12 roku życia refundowane przez NFZ. Dorośli i młodzież mają do wyboru aparaty metalowe, porcelanowe, ceramiczne lub lingwalne. Te ostatnie mocowane są na tylnej ścianie zębów i są całkowicie niewidoczne. Podobnie aparaty o przezroczystych nakładkach pozwalają ukryć fakt korygowania stanu uzębienia.

Jak przygotować się do założenia aparatu?

Przed założeniem aparatu ortodontycznego trzeba zadbać o całkowite wyleczenie jamy ustnej i zębów. Założenie aparatu nie będzie możliwe przy próchnicy, stanach zapalnych dziąseł i miazgi zębowej. Trzeba też wykonać skaling i piaskowanie zębów. Warto też mieć świadomość, że pierwsza wizyta u ortodonty nie skończy się założeniem aparatu. Niezbędne będą odpowiednie przygotowania: dokładny wywiad medyczny, komplet badań oraz wycisk. Dopiero gdy lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań, założy odpowiedni aparat.

Czego spodziewać się po założeniu aparatu?

Na pewno nie cudów. To nie jest tak, że jednego dnia zakładamy aparat, a drugiego widzimy wyraźne zmiany. Na pierwsze efekty czeka się czasem półtora miesiąca, czasem nawet pół roku. Samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, ale już następnego dnia może pojawić się wyraźny dyskomfort. To znak, że aparat zaczyna pracować. Na początku mogą pojawić się problemy z jedzeniem, mówieniem, czasem ślinotok. To normalne, do noszenia aparatu trzeba się przyzwyczaić. Małe dzieci czasem narzekają, że z aparatem trudniej się mówi i oddycha. Im też trzeba dać czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, ale w żadnym wypadku nie można pozwalać na skracanie zalecanego czasu noszenia aparatu ruchomego. Wszystkie szczegóły można uzyskać od swojego ortodonty (Sprawdź: www.niebodent.pl).

Jakie posiłki jeść w czasie noszenia aparatu?

Pierwsze dni z aparatem mogą całkiem odebrać apetyt. Powodem nie jest ból, ale problem z jedzeniem. Jeśli taki się pojawi, warto przerzucić się czasowo na zupy-kremy lub pokarmy o konsystencji półpłynnej i papkowatej. Po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy. Na pewno warto unikać jedzenia produktów twardych, typu surowa marchew czy orzechy laskowe. Niewskazane są też wszelkie produkty lepkie i ciągnące się. Z gumą do żucia również trzeba się pożegnać. Warto też ograniczyć cukier, bo sprzyja on rozwojowi próchnicy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież