Kawa najwyższej jakości jest warta każdej ceny! Sprawdź, co oferują renomowane palarnie kawy w Polsce

Opublikowano: 25 marzec 2020, 13:46 Kategoria Rozmaitości

Dzień na dobre zaczyna się dopiero po filiżance espresso lub innej odmianie czarnego napoju. Wiele osób zwyczajnie nie potrafi wyobrazić sobie życia bez porannej dawki kofeiny. Na przestrzeni kilkuset lat kawa stała się jedną z najpopularniejszych używek na całym świecie – a w ostatnim czasie konsumenci zaczęli zwracać więcej uwagi na jej jakość. Stąd też wzrost zainteresowania towarami oferowanymi przez profesjonalne palarnie: zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak też przedsiębiorstw z sektora HoReCa. Wymagający goście nie zadowolą się przecież byle czym.

Najlepsze, ręcznie zbierane ziarna pochodzą z egzotycznych dla nas zakątków Ziemi

Każdy zapytany barista potwierdzi, że smak i aromat kawy zależą przede wszystkim od gatunku, sposobu uprawy, czasu wypalania oraz metody zaparzania. Jednak na końcowym etapie nawet prawdziwy mistrz nie przygotuje fantastycznej kawy, jeżeli nie otrzyma odpowiedniego surowca. Dlatego normy obowiązujące w kategorii speciality są tak restrykcyjne. Ziarna ekskluzywnych kaw pochodzą wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych plantacji, stosujących ekologiczne techniki rolne. Następnie surowiec musi zostać odpowiednio przetworzony: często palarnia kawy współpracuje blisko z farmerami, aby ominąć długi łańcuch pośredników. Dzięki temu pola uprawne mogą się rozwijać i utrzymywać wyśrubowane standardy, bez konieczności zwiększenia zbiorów. To oczywiście generuje stosunkowo wysokie koszty, odbijające się na finalnej cenie. Kawa speciality to elitarny produkt, wielokrotnie droższy od masowych wyrobów znanych marek.

Im więcej ziarna zamawiasz, tym korzystniejsze warunki zaoferuje Ci profesjonalna palarnia kawy

Niepowtarzalne doznania sprawiają, że po spróbowaniu kawy z najwyższej półki trudno potem wrócić do zwykłych naparów, serwowanych przez lokale błyskawicznej obsługi. Napój o wyrafinowanym smaku należy przyrządzać ze świeżo wypalonych nasion – kategoria speciality zarezerwowana jest dla ziaren, które do odbiorcy trafiają po 2, maksymalnie 4 tygodniach od wyjęcia z pieca. O ile odbiorcy indywidualni nie mają z tym większego problemu, tak już hotele, restauracje czy kawiarnie powinny dobrze zorganizować całą logistykę i ciągłość dostaw, aby serwowana gościom kawa zachowywała świeżość oraz pierwotny aromat. Przykładowo palarnia kawy BeMyBean sprzedaje świeżo palone ziarna Santa Rosa z Gwatemali, brazylijskie Boogie Bean czy Monte Alegre, rwandyjskie Fugi i wiele innych, cenionych przez koneserów odmian. Trzeba mieć na uwadze, że kawa to nie wino, długie leżakowanie ewidentnie jej nie służy, co da się odczuć niemal wszystkimi zmysłami.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież