reklama

Czy prezes spółki może prowadzić działalność gospodarczą?

Opublikowano: 11 marzec 2020, 11:42 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Pan Marek jest prezesem niewielkiej spółki z o.o., która zajmuje się wynajmem nieruchomości. Chcąc zrealizować swoje biznesowe plany, mężczyzna rozważa rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy może to zrobić w pełni legalnie, nie narażając się na nieprzyjemne konsekwencje prawno-podatkowe. Podpowiadamy.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem prezes spółki z o.o. może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie może przynieść wymierne korzyści nie tylko z powodu dodatkowych możliwości rozwoju biznesu. Jednoosobowy przedsiębiorca będący jednocześnie członkiem zarządu spółki może świadczyć na rzecz spółki usługi. A to zapewni mu możliwość optymalizacji podatkowej oraz obniżenia kosztu składek ZUS.

Nie ma przeciwwskazań, aby pójść również w drugą stronę. Wraz z rozwojem działalności gospodarczej bardzo często zdarza się sytuacji, że Pan Jarek będzie chciał ochronić swój majątek od odpowiedzialności przed kontrahentami, wtedy w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa może zdecydować się na założenie lub zakup gotowej spółki z o.o. i prowadzenie jej jednocześnie z działalnością gospodarczą.   

reklama


Kiedy członek zarządu świadczy usługi na rzecz spółki

Powszechnie stosowaną praktyką jest świadczenie przez jednoosobowego przedsiębiorcę ? członka zarządu spółki usług doradczych lub zarządczych na rzecz tejże spółki. Co ważne, spółka musi autentycznie korzystać z wiedzy członka zarządu. Może to być wiedza dotycząca finansów, marketingu, sprzedaży czy każdej innej kwestii związanej z prowadzeniem biznesu. W takiej sytuacji przedsiębiorca wykonuje obowiązki członka zarządu na podstawie powołania, a czynności doradcze ? w ramach działalności gospodarczej.

Wynagrodzenie z tytułu jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli przedsiębiorca będzie wykonywał na rzecz spółki usługi doradcze, rozliczenie będzie następowało w systemie B2B, na podstawie faktur. Wynagrodzenie będzie stanowiło przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Ważne ? konkurencyjne interesy obu firm

Jeśli chcesz wcielić w życie taki system, pamiętaj, że obowiązki wykonywane w ramach świadczenia usług na rzecz spółki nie mogą pokrywać się z tymi, wykonywanymi jako członek zarządu.

Zgodnie z art. 211. § 1 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.

Jeśli pan Marek zechce zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobił. Jej działalność nie może być jednak tożsama z działalnością spółki i w stosunku do niej konkurencyjna.

Czym jest działalność konkurencyjna?

Zgodnie z interpretacją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 lipca 2014 (sygn. akt II CSK 627/13),

interesem konkurencyjnym określa się nie tylko wykonywanie pracy lub usług na rzecz podmiotu, który realizuje konkurencją działalność. Określenie to obejmuje również wszelkie działania członka zarządu, które mogą niekorzystnie wpływać na sytuację majątkową spółki. Mogą być to np. ułatwianie konkurentowi prowadzenia działalności gospodarczej, dostarczanie produktów przekazywanie informacji o kontrahentach spółki czy metodach wytwarzania towarów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby precyzyjnie określić zakres czynności zarówno dla funkcji zarządczych, jak i usług doradczych. Jakiekolwiek nieścisłości otwierają bowiem pole do odmiennych interpretacji, nieporozumień i konfliktów.

Możliwość prowadzenia konkurencyjnej działalności

Jeśli członek zarządu będący jednocześnie jednoosobowym przedsiębiorcom chce prowadzić działalność konkurencyjną wobec spółki, powinien uzyskać zgodę spółki na jej prowadzenie.

Zgodnie z Art. 211 § 2 KSH, Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zgody udziela organ uprawniony do powołania zarządu. Taką zgodę można umieścić w treści umowy bezterminowo. Jednorazowej zgody może udzielić także zgromadzenie wspólników lub rada nadzorcza (jeśli to ona określa w spółce skład zarządu). Ważne, aby jej zakres był określony jak najbardziej precyzyjnie.

Konsekwencją podjęcia konkurencyjnej działalności bez zgody może być odpowiedzialność wobec spółki oraz organów podatkowych.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama