reklama

Jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

Opublikowano: 10 marzec 2020, 11:20 Kategoria Rozmaitości
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym się różni kredyt od pożyczki? Czy są między nimi jakieś różnice? A może po prostu oznaczają to samo i są synonimami?

Kiedy potrzebujemy pieniędzy, nie zwracamy uwagi na to, czy zaciągamy kredyt, czy pożyczkę. Zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki chodzi przecież o to samo ? o pożyczenie pieniędzy. Efekt również jest ten sam ? otrzymujemy potrzebną nam sumę, którą następnie spłacamy w ratach. Kto by się więc zastanawiał nad różnicami?!

 

reklama


W mowie potocznej, obu pojęć używamy zamiennie. Co więcej, większość z nas faktycznie uważa, że są one synonimami. Tymczasem okazuje się, że kredyt i pożyczka to zupełnie co innego, mają inne znaczenie, inne zasady i różne definicje prawne. Istnieją między nimi znaczące różnice. Czym się różni kredyt od pożyczki? Jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?

Co to jest kredyt?

Chociaż pojęcia kredytu i pożyczki często używamy zamiennie, różnią się one zasadami, definicją prawną i przede wszystkim są udzielane przez inne instytucje. Kredyt możesz uzyskać wyłącznie w banku! Żadna inna instytucja nie może udzielić Ci kredytu. Tak stanowi ustawa o Prawie bankowym.

Jak mówi Prawo bankowe ? udzielenie kredytu jest ?czynnością bankową? i ma konsekwencje prawne oraz ekonomiczne. Umowa kredytu zawsze jest odpłatna, musi zostać zawarta w formie pisemnej, a uzyskane pieniądze muszą zostać przeznaczone na określony cel. Nie można więc po podpisaniu umowy zmienić zdania i przeznaczyć środków na coś innego. Kredytobiorca zobowiązany jest wykorzystać środki zgodnie z warunkami zawartymi w umowie oraz dokonywać zwrotu w określonych terminach spłaty.

Elementami umowy kredytu są między innymi:

  • kwota kredytu,
  • termin spłaty,
  • harmonogram spłat,
  • wysokość kolejnych rat,
  • wysokość oprocentowania,
  • wysokość prowizji,
  • warunki zmiany oprocentowania,
  • jasno określony cel przeznaczenia środków.

Kredytu udziela się na konkretny, określony w umowie cel, więc bank ma prawo kontrolować, czy pieniądze zostały spożytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Bardzo często, gdy kredyt przeznaczony jest na zakup mieszkania, bank przelewa pieniądze bezpośrednio na konto dewelopera.

Proces udzielenia kredytu jest zazwyczaj czasochłonny, wymaga dokonania wielu formalności i dostarczenia wielu dokumentów. Bank potrzebuje wielu zaświadczeń, np. o zatrudnieniu i zarobkach. Często też umowa wymaga dodatkowych zabezpieczeń, w formie hipoteki, weksla lub poręczenia przez osobę trzecią.

Co to jest pożyczka?

Pożyczka jest pojęciem dużo szerszym. Choć udzielenie kredytu jest czynnością wyłącznie bankową, pożyczki może udzielić praktycznie każdy ? bank, firma pożyczkowa lub osoba prywatna np. sąsiad, przyjaciel czy członek rodziny. Dlatego nie każde zobowiązanie zaciągnięte w banku będzie kredytem. Pożyczkodawcą może więc być instytucja lub osoba fizyczna, ale pod warunkiem, że pieniądze nie należą do osób trzecich.

Pożyczkodawca zobowiązuje się oddać do użytku pożyczającego określoną ilość pieniędzy albo rzecz, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą kwotę lub tę samą rzecz, tej samej jakości. Oznacza to, że przedmiotem pożyczki mogą być zarówno pieniądze, jak i rzeczy oznaczone według gatunku.

Przepisy i zasady dotyczące pożyczek reguluje Kodeks Cywilny. Pożyczka nie musi być zawarta w formie pisemnej, można ją zawrzeć nawet ustnie na zasadach ustalonych pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Jedynie, gdy jej wartość przekracza 500 zł, powinna być ona stwierdzona pismem, co w razie ewentualnych sporów, stanowi podstawę do ich rozstrzygnięcia.

Zasady udzielania pożyczki są dość luźne, a procedura bardzo uproszczona. Zazwyczaj nie są wymagane żadne dokumenty ani zaświadczenia. Kodeks Cywilny dopuszcza pożyczkę bezpłatną, nie wymaga konkretnego terminu zwrotu ani określenia celu, na jaki ma ona zostać spożytkowana. Pieniądze pochodzące z pożyczki mogą zostać wydane w dowolny sposób i w dowolnym czasie. Można więc zmienić zdanie i cel przeznaczenia pieniędzy, nawet po ich otrzymaniu.

Różnice między kredytem a pożyczką w pigułce

KREDYT

  • Kto może udzielić? ? Wyłącznie bank
  • Przeznaczenie ? Ściśle określone w umowie
  • Regulacje prawne ? Prawo Bankowe
  • Rodzaj umowy ? W formie pisemnej z terminem zwrotu i kosztami
  • Koszty ? prowizja i odsetki określone w umowie

POŻYCZKA

  • Kto może udzielić? ? Instytucja lub osoba fizyczna
  • Przeznaczenie ? dowolne
  • Regulacje prawne ? Kodeks Cywilny
  • Rodzaj umowy ? dowolny: ustna lub pisemna
  • Koszty ? Może być nieodpłatna.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/kredyt-a-pozyczka-definicja-roznice-podobienstwa-i-mity/

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama