9 mln za życie. Pomóż im pokonać SMA

Opublikowano: 12 luty 2020, 16:08 Kategoria Rozmaitości

Udało się już zebrać pieniądze dla Kacpra i Julci, ale pomoc wciąż proszą kolejne maleństwa, których życie wyceniono na astronomiczną kwotę 9 mln zł. Nie w sumie – każdego z osobna. Tosię, Frania, Patryka, Wojtusia, Marysię, Hania i Kacperka Borutę może uratować najdroższy lek świata. W akcję zbierania pieniędzy włączają się tysiące osób. Właśnie dla Kacpra niekonwencjonalną formę pomocy wymyślił aktor Mateusz Damięcki.

Kacper Boruta ma 17 miesięcy. Zdiagnozowano u niego rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu 2. Chłopiec, po którym na pierwszy rzut oka nie widać choroby, słabnie z dnia na dzień. SMA odbiera mu te umiejętności, który się do tej pory nauczył i nie pozwala na dalszy rozwój. Szansą dla Kacpra jest terapia genowa. Najdroższy lek świata kosztuje 9 mln zł. W zbiórce trwającej od 19 grudnia udało się uzbierać 5,2 mln zł. A czas goni. Dziecko musi przyjąć zanim ukończy drugi rok życia.

W pomoc dla Kacpiego włączyły się już tysiące osób. Między innymi z Siedlce, rodzinnego miasta taty chłopca. Pomagają także znane nazwiska. Aktor Mateusz Damięcki od kilku tygodni #skaczedlakacpiego na skakance. Teraz postanowił zaangażować jeszcze więcej osób - wymyślił i zapoczątkował na Facebooku #hophopchallenge: Cały świat skacze dla Kacpiego. Do wyzwania dołączyli już Barbara Kurdej - Szatan, Maria Dębska, Tomasz Karolak, Arkadiusz Smoleński, Modest Ruciński, Artur Boruc, Artur Szpilka, Andrzej Fonfara, Wojciech Herra.

Mateusz poznał Kacpiego i jego rodziców osobiście. - Bałem się, że nie udźwignę emocjonalnie tego spotkania. Mam przecież synka w podobnym wieku, tak bardzo podobnego do Kacperka. Zobaczyłem wspaniałą, młodą rodzinę, pełną wiary, sił a przede wszystkim determinacji. Każdy rodzic to zrozumie. Czego się nie zrobi, by ratować życie swojego dziecka? Wszystko, absolutnie wszystko - mówi Mateusz Damięcki.

Damięcki opowiada jak to się zaczęło. - Kilka tygodni temu znajoma spytała mnie, czy nie zechciałbym udostępnić w swoich mediach społecznościowych zbiórki dla Kacpra (Kacpiego) Boruty, chłopca, który cierpi na SMA1. Udostępniłem. Ale tak to czasem bywa, że sumienie nie daje spokoju i człowiek czuje, że powinien zrobić coś więcej – mówi aktor. - Skakanie dla Kacpiego wpadło mi do głowy całkiem spontanicznie. Jak co dzień byłem na treningu skakankowym i w czasie dziesiątek minut jednostajnego podskakiwania miałem czas, żeby trochę pomyśleć. Zaraz po treningu wziąłem do ręki telefon, włączyłem relację na żywo na Facebooku i powiedziałem, że od dziś skacze dla Kacpiego. Niech to skakanie się na coś przyda - wyjaśnia aktor.

Skacze w imieniu każdej osoby, która wpłaci pieniądze. Uruchomił skarbonę na www.siepomaga.pl/skakanka, podłączoną do głównej zbiórki Kacpiego, założonej przez jego rodziców: https://www.siepomaga.pl/kacpi-boruta. Następnego dnia wyskakał pierwszą relację dla Kacperka i podczas skakania opowiedział osobom, które go obserwowały, o akcji. Złotówki powoli zaczęły przeskakiwać na konto. Dzisiaj w skarbonce jest już ponad 57 000 złotych, a wpłat dokonało ponad tysiąc pomagaczy i pomagaczek - jak określa te osoby Damięcki.

Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania aktora. Coraz więcej ludzi zaczęło śledzić jego skakankowe wejścia na żywo. Ludzie zaczęli zadawać pytania. Kilka dni temu założył na Facebooku grupę: SKAKANKA Z DAMIĘCKIM. Dzisiaj jest w niej już ponad 1200 osób. Kolejnym krokiem było wymyślenie wyzwania : #hophopchallenge : Cały Świat Skacze Dla Kacpiego. Wyzwanie każdego dnia podejmują kolejne osoby, poruszone historią małego Kacperka i zachęcone pomysłowością Damięckiego: koledzy i koleżanki aktorzy, dziennikarze, sportowcy.

Zasady challeng'u są najprostsze, jakie tylko udało się stworzyć
1. Nagrywasz filmik, jak wykonujesz co najmniej 25 skoków (na skakance lub wirtualnej skakance:) i publikujesz go na swoim koncie facebookowym.
2. Przelewasz dowolna kwotę od 1 zł do 9.000.000 zł 😊 na konto: https://www.siepomaga.pl/hophop .
3. Nominujesz kolejne 3 osoby do wyzwania. I pod filmikiem publikujesz powyższe zasady tej charytatywnej zabawy.
No to HOP
#hophopchallenge

Mateusz deklaruje również, że, gdy Kacpi uzbiera całą potrzebną kwotę, #hophopchallenge będzie kontynuowany. Tym razem już dla wszystkich pozostałych dzieciaków, które cierpią na SMA. - Uważam, że potencjał tego wyzwania jest wielki, wspólnie możemy pomoc wszystkim dzieciom zmagającym się z SMA, żeby w przyszłości mogły skakać na skakance tak, jak my teraz robimy to dla nich - mówi Damięcki.

W tej chwili na stronie siepomaga.pl trwają zbiórki na tę samą terapię genową dla kilkorga innych dzieci. Między innymi dla 10-miesięcznego Patryka, 5-miesięcznej Tosi, 15-miesięcznego Frania, 4-miesięcznej Hani. Każda zbiórka to walka z czasem, walka o życie.

Zobacz wszystkie zbiórki pieniędzy dla dzieci z SMA

mat.pras./jd

Komentarze  

-3 #4 lichocka, lichocka, pis, lichocka, pisskandalistka 2020-02-18 22:55
Cytuję PIS dał na TVP:
A PIS dał kasę na telewizję Kurskiego 2 miliardy zł. W waszej obecności coś mi do oka zawsze wpada.

Pokazaliście faka niepełnosprawny m, homoseksualisto m, uchodźcom, alkoholikom (brawo, Borys, za dzisiejszy wspaniały wpis!!!), sędziom, naukowcom, gimnazjalistom, kierowcom i pieszym, rozbijając się co chwila waszymi pędzącymi bez opamiętania limuzynami, lekarzom, nauczycielom i artystom. Tak się czujemy. Jakbyście co chwila mówili nam grzecznie i miło: "Spier..., chu... wam w du...". Jak widać, ok. 40 procentom wyborców to się podoba. Najwyraźniej dokładnie tak samo jak wy chcieliby powiedzieć to samo, pokazać ten sam paluszek. Ale nie dziwcie się, że wielu ludzi jest wściekłych na wasze butne, nieczułe rządy. I oni w końcu też pokażą Wam faka. Nie w internecie, nie na ulicy. W najbliższym czasie już w maju.
Cytować
-3 #3 Idzcie wszyscy do prezesa i lichockiejhipokryzja 2020-02-18 22:35
Cytuję wkurzony:
państwo powinno leczyć swoich obywateli
tym bardziej najmłodszych, bo to przyszłość ojczyzny
skoro rodzice pracują i płacą składkę zdrowotną
a na leczeni dzieci trzeba zbierać pieniądze
a na TVpis dali 2 miliardy zł !!!

faka na raka - tak powiedziała przodownica PiS-u. Narodzie wybrałeś to masz!
Cytować
+1 #2 2 miliardyPIS dał na TVP 2020-02-15 18:15
A PIS dał kasę na telewizję Kurskiego 2 miliardy zł. W waszej obecności coś mi do oka zawsze wpada.
Cytować
+5 #1 pracującywkurzony 2020-02-15 14:10
państwo powinno leczyć swoich obywateli
tym bardziej najmłodszych, bo to przyszłość ojczyzny
skoro rodzice pracują i płacą składkę zdrowotną
a na leczeni dzieci trzeba zbierać pieniądze
a na TVpis dali 2 miliardy zł !!!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież