ABC krótkowzroczności dzieci i dorosłych

Opublikowano: 07 luty 2020, 18:39 Kategoria Rozmaitości

Krótkowzroczność to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu najbliższych 30 lat aż połowa populacji naszej planety będzie krótkowzroczna! Warto zatem dobrze poznać tę wadę wzroku – ryzyko, że pojawi się u kogoś z naszego najbliższego otoczenia jest naprawdę duże.

Krótkowzroczność to wada refrakcji, której istotą jest skupianie obrazu przez tor optyczny oka przed siatkówką. Jej główny objaw to widzenie ostro tylko z bliska – wszystko inne jest niewyraźne. Może występować w każdym wieku, choć najczęściej spotyka się ją u dzieci i młodzieży.

Krótkowzroczność koryguje się za pomocą okularów i soczewek kontaktowych. Alternatywą jest leczenie za pomocą laserowej korekcji wzroku – skutecznej i bezpiecznej metody, która od dłuższego czasu zyskuje coraz większą popularność.

krótkowzroczność u dzieci

Zapraszamy na ABC krótkowzroczności, czyli zbiór najważniejszych informacji na jej temat!

A jak… aktywny czas na świeżym powietrzu – według niektórych badań 2-3 godziny na świeżym powietrzu każdego dnia mogą przyczynić się do spowolnienie postępów krótkowzroczności. Najprawdopodobniej ma to związek z większą produkcją dopaminy w czasie ekspozycji na światło dzienne. Substancja ta odpowiada m.in.: za hamowanie wzrostu gałki ocznej (patrz: G).

B jak… ból – krótkowzroczność sama w sobie nie jest bolesna, jeśli jednak nie będziemy jej korygować, po pewnym czasie może pojawić się ból głowy, ból oczu i zmęczenie. Objawy te będą też obecne w przypadku zastosowania źle dobranych (np. zbyt mocnych) szkieł lub soczewek kontaktowych.

D jak… dziedziczenie – krótkowzroczność bardzo często jest dziedziczna. Pamiętajmy, by bacznie obserwować nasze dzieci – tym, co powinno nas zaniepokoić będzie np. częste mrużenie oczu, przybliżanie do nich obserwowanych przedmiotów albo problemy z czytaniem.

E jak… excimer – czyli jeden z dwóch rodzajów laserów używanych w laserowej korekcji wzorku. Jego zadaniem jest zmiana kształtu rogówki pacjenta. Oprócz okulistyki, excimer stosuje się także m.in.: w dermatologii. Drugi z laserów wykorzystywanych do laserowej korekcji wzroku to laser femtosekundowy.

F jak… fakijne soczewki – jeden ze sposobów leczenia krótkowzroczności. To szybka i odwracalna metoda, która polega na umieszczeniu między tęczówką, a naturalną soczewką pacjenta specjalnie dobranej soczewki sztucznej. Dzięki niej możliwe jest ostre widzenie. Taka terapia może zainteresować osoby, u których występują przeciwwskazania do innej metody leczenia - laserowej korekcji wzroku (patrz: L)

G jak… gałka oczna – jedną z głównych przyczyn krótkowzroczności jest zbyt długa gałka oczna, która sprzyja skupianiu promieni świetlnych jeszcze przed warstwą siatkówki.

H jak… higiena pracy – właściwa higiena pracy jest podstawą nie tylko w profilaktyce krótkowzroczności – wszyscy powinniśmy pamiętać, by dbać o swoje oczy. Różnicę zrobi już unikanie długiego korzystania z komputera, smartfona, tabletu czy telewizora, a jeśli naprawdę musimy – przynajmniej co pół godziny potrzebne są krótkie, 2- lub 3-minutowe przerwy na spojrzenie gdzieś w dal (np. przez okno), aby dać odpocząć naszym oczom.

K jak… kontrola – osoby z krótkowzrocznością powinny pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty. Zaleca się, by były to przynajmniej 2 razy w roku, ale jeśli wada szybko postępuje – wskazane jest nawet częściej.

L jak… laserowa korekcja wzroku – bodaj najskuteczniejszą metodą leczenia krótkowzroczności jest laserowa korekcja wzroku. To krótki, trwający kilkanaście minut zabieg, którego celem jest wyprofilowanie rogówki przy pomocy lasera, dzięki czemu wiązki światła wpadające do oka będą trafiać dokładnie tam gdzie powinny, czyli na siatkówkę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

M jak… minusy – czyli popularne określenie rodzaju szkieł (lub soczewek kontaktowych) używanych do korekcji krótkowzroczności. Ich moc wyrażamy w dioptriach (D) i poprzedzamy znakiem minus.

O jak… ortokorekcja – jest to ciekawa metoda korekcji nadwzroczności i astygmatyzmu. Szczególnie poleca się ją dzieciom i młodzieży. Polega na stosowaniu w nocy specjalnie dobranych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, które powodują czasowe spłaszczenie rogówki. Na drugi dzień, po ich zdjęciu możliwe jest dzięki temu ostre widzenie.

P jak… powikłania – wysoka (lub nieleczona) krótkowzroczność może nieść ze sobą zwiększone ryzyko powikłań takich jak np. odwarstwienie siatkówki, jaskra z otwartym kątem przesączania, a nawet utrata wzroku.

R jak… refraktometria – tak nazywa się jedno z dwóch podstawowych badań w diagnozowaniu krótkowzroczności. Drugim jest skiaskopia. U dzieci i młodzieży wykonanie ich wymaga chwilowego zniesienia akomodacji – w tym celu stosuje się krople do oczu z tropikamidem lub atropiną.

S jak… soczewka – w przypadku omawianej wady wzroku interesują nas dwa rodzaje soczewki. Naturalna stanowi część naszego oka. Jeśli jest zbyt wypukła może przyczyniać się do rozwoju krótkowzroczności. Z kolei soczewka kontaktowa to, obok okularów, jedna z form korekcji wad wzroku – w tym również krótkowzroczności.

Z jak… zatrzymanie się – jedną z cech krótkowzroczności jest fakt, że około 21. roku życia najczęściej ulega ona zatrzymaniu. Ma to związek z faktem, że mniej więcej wtedy przestaje rosnąć nasze oko. Niepowiększającą się wadę wzroku w większości przypadków określamy mianem stabilnej.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież