6 najbardziej poszukiwanych zawodów roku 2020

Opublikowano: 12 luty 2020, 18:26 Kategoria Rozmaitości

Rynek pracy podlega ciągłym przeobrażeniom, odzwierciedlającym globalne i lokalne trendy gospodarcze. Rosnące znaczenie branż związanych z wysokimi technologiami oraz trwający wyścig technologiczny pomiędzy najbardziej innowacyjnymi państwami świata mają wpływ również na rynek pracy w Polsce, dlatego przyszły rok będzie należał do specjalistów, szczególnie z zakresu technologii informacyjnej i medycyny. Zgodnie z prognozami w rankingu najbardziej pożądanych pracowników na popularności mocno stracą natomiast zawody związane z wykonywaniem niewykwalifikowanej pracy fizycznej. Jakich 6 zawodów zajmie czołowe miejsca w przyszłorocznym rankingu?

Pracownicy branży IT

Pierwsze miejsce nie powinno budzić zdziwienia. Coraz szybszy rozwój technologii informacyjnych wymusza zapotrzebowanie na specjalistów będących w stanie obsłużyć wszechobecne systemy informatyczne, projektować nowe aplikacje oraz tworzyć i czuwać nad prawidłowym funkcjonowaniem stron internetowych. Wszystko wskazuje na to, że wraz z rozwojem technologii w kolejnych latach w tej branży pojawią się zupełnie nowe, równie atrakcyjne finansowo profesje.

Pracownicy medyczni

Nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale również fizjoterapeuci oraz dietetycy. Branża medyczna jest jedną z tych, które rozwijają się najszybciej, a zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny w Polsce systematycznie wzrasta. Coraz większą popularnością cieszą się psychologowie i psychiatrzy, a rosnąca świadomość zdrowotna Polaków sprzyja również wzrostowi zainteresowania usługami dietetyków.

Trener personalny

Zmiana stylu życia Polaków i wzrost świadomości związanej ze zdrowym stylem życie wpływają również na rosnące w szybkim tempie zapotrzebowanie na trenerów personalnych, pod których czujnym i profesjonalnym okiem podopieczni zgubią zbędne kilogramy oraz poprawią kondycję. Atrakcyjne zarobki kuszą coraz większą liczbę chętnych chcących sprawdzić się w tym zawodzie.

Biotechnolog

Mający miejsce w ostatnich latach zauważalny wzrost nakładów na badania naukowe i rozwój nowoczesnych technologii doprowadził do docenienia w Polsce biotechnologii, silnie związanej m. in. z branżą medyczną, rolnictwem oraz ochroną środowiska. Efektem stosunkowo niewielkiej konkurencji na lokalnym rynku pracy oraz wzrostu zapotrzebowania na wykwalifikowanych są atrakcyjne zarobki.

Logistyk

Jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów 2020 roku ma być logistyk. Zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się logistyką rośnie od kilku lat. Postępująca globalizacja oraz wynikająca z niej konieczność starannego planowania bardzo złożonych operacji transportowych, czy produkcyjnych z całą pewnością utrzyma zawód logistyka na wysokiej pozycji w rankingu najbardziej pożądanych profesji w kolejnych latach. Praca na tym stanowisku daje komfort pewności zatrudnienia.

Grafik komputerowy

Dynamiczny rozwój branży e-commerce sprzyja rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi świadczone przez grafików komputerowych. Najbardziej rozchwytywani są ci, którzy mogą pochwalić się nie tylko kreatywnością i dobrym opanowaniem warsztatu, ale również współpracą z wielkimi markami lub udziałem w dużych projektach.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież