Klimatyzator ścienny - główne cechy i zasada działania

Opublikowano: 23 grudzień 2019, 08:10 Kategoria Rozmaitości

Klimatyzacja zdaje się być najlepszym remedium na skuteczne ochłodzenie wnętrz w okresie upalnych dni. Choć tego rodzaju instalacja jest charakterystyczna zwłaszcza dla biur, restauracji, czy obiektów handlowych, ostatnimi czasy urządzenia klimatyzacyjne znajdują coraz szersze zastosowanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury we pomieszczeniach, co rzutuje na lepszy komfort przebywania w nich.

Główne cechy klimatyzatorów ściennych

Klimatyzatory ścienne, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia montowane na ścianie dostarczające powietrze o określonej temperaturze. Ze względu na posiadane funkcje, rozróżnia się modele wentylacyjno-chłodzące oraz wentylacyjne chłodząco-ogrzewające, które to dodatkowo posiadają opcję nagrzewania powietrza. Te ostatnie sprawdzają się szczególnie w okresach przejściowych, kiedy stała praca systemu grzewczego nie jest konieczna.

Istotną korzyścią związaną z wykorzystywaniem klimatyzacji jest również czyste powietrze, dzięki wyposażeniu urządzeń w wysokowydajne filtry zawierające ozon o niewielkim stężeniu, które perfekcyjnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.

Klimatyzatory ścienne nie zajmują zbyt wiele powierzchni, są ciche i charakteryzują się dużą efektywnością energetyczną. Poza tym na ich popularność wpływa przystępna cena i możliwość wykorzystania takiego udogodnienia, jak sterowanie zdalne z pilota lub urządzenia mobilnego. Tego typu sprzęty nadają się do użytkowania w każdym rodzaju pomieszczeń, zarówno w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, czy też np. w domkach letniskowych. Decydując się na montaż konkretnego modelu należy dostosować jego moc grzewczą oraz chłodzącą do wielkości powierzchni, w którym zostanie zamontowany. Zakłada się, że 1 kW mocy pozwala schłodzić lub ogrzać około 10 m². Trzeba także uwzględnić liczbę okien w pomieszczeniu i ekspozycję budynku.

Wysokiej klasy urządzenia klimatyzacyjne są wyposażone w wiele użytecznych funkcji. Jedną z nich jest samooczyszczanie parownika poprzez redukcję wilgoci, co wpływa na większą wydajność pracy. Innym dodatkiem jest wkomponowany w pilot czujnik temperatury, dzięki czemu jej pomiar może zostać dokonany blisko użytkownika, aby można było precyzyjnie ustawić pożądaną wartość tego parametru. Znacznym ułatwieniem jest również opcja programowania pracy klimatyzatora w okresach dobowych i tygodniowych.

Zasada działania klimatyzatora

Schemat funkcjonowania klimatyzatora przedstawia się następująco. W parowniku dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego, którym jest ciecz o niskiej temperaturze parowania, z wykorzystaniem ciepła pochodzącego z pomieszczenia. Następnie para przedostaje się do sprężarki, gdzie w konsekwencji sprężania wzrasta jej ciśnienie i temperatura z 60 do 100 oC. Wrząca para trafia dalej do skraplacza, gdzie następuje jej schłodzenie i skroplenie, a potem jako ciecz przemieszcza się rurkami do zaworu rozprężnego. Tam zarówno temperatura, jak i ciśnienie płynu mocno się obniżają. Później ciecz dociera do parownika i następuje powtórzenie się całego procesu.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież