Własny dom w Warszawie. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Opublikowano: 09 grudzień 2019, 14:48 Kategoria Rozmaitości

Realizację marzenia o posiadaniu własnego lokum w Warszawie wiele młodych osób rozpoczyna od... całkowitego wykluczenia jednej z opcji, czyli kupna domu na rynku pierwotnym. Podstawowym powodem jest głęboko zakorzeniona świadomość, że koszt zakupu takiej nieruchomości jest zbyt wysoki w porównaniu do budowy na własną rękę, o cenie mieszkania w bloku nawet nie wspominając. Czy jednak we współczesnych realiach rynkowych stolicy rzeczywiście jest to prawda? Jeśli się dokładnie przyjrzeć okazuje się, że w wielu przypadkach domy na sprzedaż dostępne u deweloperów stanowią bardzo atrakcyjną finansowo alternatywę dla opcji stereotypowo uznawanych za najlepsze i najbardziej korzystne. Jak to możliwe?

Budowa domu - niezbędne formalności


Mało kto bierze pod uwagę, że aby w ogóle móc rozpocząć budowę domu na własnej działce, niezbędne jest dopełnienie szeregu formalności z tym faktem związanych. Choć po niedawnych nowelizacjach w prawie budowlanym inwestor nie musi już się starać o uzyskanie pozwolenia na budowę (co samo w sobie było zajęciem czasochłonnym), nadal ma sporo rzeczy do zrobienia. I to przy założeniu, że posiada już działkę budowlaną w upodobanej okolicy oraz że przyszły dom wpisuje się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Podstawową sprawą jest projekt – z reguły tańsze są projekty już gotowe, jednak nie uwzględniają one specyfiki konkretnej nieruchomości i działki. Za indywidualny projekt trzeba zapłacić więcej, czasem nawet o kilka tysięcy złotych. Jeżeli nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (jest ona wymagana wyłącznie wtedy, gdy strefa oddziaływania danego budynku mieszkalnego wykracza poza granice nieruchomości), należy budowę zgłosić w urzędzie miasta. 

Do zgłoszenia konieczne jest załączenie:

  • projektu budowlanego (czyli naniesionego na aktualną mapę projektu zagospodarowania działki wraz z uwzględnionymi warunkami nabycia mediów – gazu, energii elektrycznej czy wody),
  • oświadczenia o dysponowaniu daną działką (musi ona być przeznaczona na cele budowlane),
  • zaświadczenia o przynależności projektanta budynku do właściwej izby samorządu zawodowego.


Może się również okazać, że niezbędne będzie dołączenie potwierdzenie uiszczenia wymaganych prawnie opłat, jeżeli planowany budynek będzie wykorzystywany również do celów innych niż mieszkalne (np. będzie siedzibą firmy). Warto mieć też na uwadze, że zgłoszenie budowy uprawomocnia się po 30 dniach, a jeśli inwestor występował o pozwolenie na budowę, urząd ma 65 dni na jej wydanie. To nadal nie koniec formalności. 

Konieczne jest jeszcze zatrudnienie kierownika budowy, który będzie posiadał niezbędne uprawnienia, a przed faktycznym rozpoczęciem prac należy powiadomić o dokładnej dacie podjęcia robót właściwego inspektora nadzoru budowlanego. Rzecz jasna należy również znaleźć i zatrudnić ekipę budowlaną, która wykona wszystkie prace. W praktyce ze względów finansowych zwykle oznacza to kilka różnych podmiotów, odpowiedzialnych za poszczególne etapy realizacji budowy. 

pokryciedachukoszt

Realne koszty budowy domu


Bardzo często koszty budowy domu są obliczane bez uwzględnienia wszystkich czynników mających realny wpływ na wysokość kwoty, którą trzeba wyłożyć, aby po zakończeniu budowy móc zamieszkać we własnym domu. Poza kosztami wspomnianymi powyżej (projekt i niezbędne kwestie formalne) należy jeszcze uwzględnić szereg innych wydatków, które w znaczący sposób zwiększają nakłady finansowe. Przykładowo, nabywca musi brać pod uwagę między innymi:

  • koszt zakupu działki (im bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym jest on wyższy),
  • koszt uzbrojenia zakupionej działki,
  • koszty wykończenia wybudowanego domu do stanu „pod klucz”,
  • koszty zagospodarowania terenu wokół domu,
  • zmiany w cenach materiałów budowlanych i wykończeniowych,
  • koszty ewentualnych poprawek błędów popełnionych przez ekipy budowlane (błędy takie zdarzają się tym częściej, im tańszych wykonawców zatrudnia inwestor).

Dom od dewelopera – dlaczego opłaca się bardziej, niż budowa na własną rękę?


Jak już wskazaliśmy powyżej, finalne koszty budowy domu zazwyczaj znacznie przekraczają szacunkowe wyliczenia i trzeba być bardzo świadomym, konsekwentnym oraz zdeterminowanym inwestorem, by zaplanowaną budowę przeprowadzić od początku do końca zgodnie z pierwotnymi założeniami. Warto przy tym pamiętać, że nikt nie zwróci inwestorowi czasu, który ten musi poświęcić na „patrzenie na ręce” budowlańcom, aby nie popełniono podczas budowy żadnego poważnego błędu, skutkującego kosztownymi poprawkami. 

Dom kupiony bezpośrednio od dewelopera zwykle będzie kosztował tyle samo lub nawet mniej, ile wynoszą realne koszty wybudowania takiego budynku samodzielnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że deweloper kupuje duże powierzchnie gruntu pod inwestycje (a więc może wynegocjować korzystniejsze ceny), budowę powierza wyłącznie dobrej klasy fachowcom (bo żaden cieszący się dobrą opinią deweloper nie pozwoli sobie w tym zakresie na „drogę na skróty”), a na kupowane materiały budowlane i wykończeniowe również uzyskuje korzystne ceny. 

To między innymi z tego powodu segmenty pod Warszawą cieszą się sporym powodzeniem wśród potencjalnych nabywców – są dość atrakcyjne cenowo, dojazd do centrum nie stanowi problemu przy obecnych rozwiązaniach komunikacyjnych, a dodatkową zaletą są spokojne, pełne zieleni okolice. Najważniejszą jednak korzyścią z zakupu domu u dewelopera jest ogromna oszczędność czasu, którego nie musimy marnować na załatwianie formalności, pilnowanie robotników i szukanie oszczędności, by zmieścić się w posiadanym budżecie. 

Zobacz nowe bliźniaki na sprzedaż na warszawskim Wawrze: https://www.hdkinvest.pl/osiedle-rozmarynu/

mapawarszawy

Atrakcyjna lokalizacja w Warszawie: Wawer


W kontekście wszystkiego, co zostało dotąd powiedziane, można byłoby uznać, że ideałem jest mieszkanie całkowicie poza miastem. Nic bardziej mylnego - wcale nie trzeba się wyprowadzać z Warszawy, by za rozsądne pieniądze móc zamieszkać w dzielnicy, która jest cicha, spokojna i nieprzeludniona, a jej mieszkańcy mają stuprocentową pewność, że stan ten nie ulegnie zmianie. Chodzi o warszawski Wawer, który na mapie mieszkaniowej stolicy jest miejscem ze wszech miar wyjątkowym. 

Każde nowopowstające osiedle w dzielnicy Wawer musi spełniać niezwykle rygorystyczne wymogi w zakresie warunków zabudowy, wielkości i wyglądu budynków oraz standardu, w jakim są one budowane. Dzieje się tak dlatego, że Wawer w sporej części to tereny zielone, których istnienie jest ważne nie tylko dla samego miasta (jako jego „zielone płuca”), ale także dla wielu gatunków ptaków objętych ścisłą ochroną gatunkową, gniazdujących w stanowiącym część dzielnicy Zakolu Wawerskim. 

Jednym z deweloperów oddających do użytku na terenie Wawra najwyższej jakości domy energooszczędne jest stołeczna firma deweloperska HDK Invest, której czwarta inwestycja, czyli Osiedle Rozmarynu, niedawno się rozpoczęła. W jej ramach powstaje 25 dwukondygnacyjnych domów o powierzchni od 154 do 220 mkw przewidzianych do oddania ostatnim nabywcom w II kwartale 2021 roku. Są to budynki o podwyższonej izolacji termicznej, wyposażone w trzyszybowe okna i starannie dobraną stolarkę, co pozwala znacząco zredukować wydatki związane z energią elektryczną. Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, ile kosztuje jeden z powstających domów na Wawrze, HDK Invest zachęca do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem internetu.

Komentarze  

+2 #2 dla kogoJerzy 2019-12-10 16:19
Nie wielu ma jeszcze do sprzedania majątki aby myśleć o nowym domu. Ci panowie z rządu niech zejdą na ziemię i zapoznają się z zarobkami większości pragnących własnego mieszkania. Wielu z nich postanowiło zapożyczyć się na kupno własnego lokum do sześćdziesiąteg o roku życia. Wspaniała perspektywa.
Cytować
+11 #1 Wawer, czyli gdzie ?Wojtek63 2019-12-09 18:58
Wawer, czyli gdzie ? Prawie w Józefowie ? W połowie drogi z Garwolina do Warszawy ? A potem 1,5h (90min) Wałem Miedzeszyńskim ?
Czy nie lepiej będzie za 2-3 lata S17 z Garwolina do Warszawy w 30-35 minut, a potem 15 minut metrem do Centrum ?

p.s.
Ciągle ktoś zapomina dodać na koniec takich propagandowych wypocin terminu ,,Artykuł sponsorowany''
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Organizacja eventów – nowa specjalność na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Dobry kierunek studiów to taki, który odpowiada na bieżące potrzeby rynku i oraz poszczególnych grup społecznych. Nowa specjalizacja, którą można…

Zadbaj o ręce

Nasze ręce to idealne narzędzia, którymi wykonujemy multum czynności każdego dnia. W wielu sytuacjach to nasza pierwsza linia obrony. Pojawiają się…