Dbaj o swoje zęby! Oszczędzisz sobie utrapień i wydatków

Opublikowano: 28 listopad 2019, 11:16 Kategoria Rozmaitości

Higiena jamy ustnej to w naszym kraju wciąż poważny problem. Wedle statystyk, różne kłopoty ze stanem swojego uzębienia mają niemal wszyscy nasi rodacy! Sytuacja ta nie poprawia się w istotny sposób od lat, jednocześnie cały czas wysokie są na stomatologię, przy czym usługi te realizowane są, jak dobrze wiadomo, w zdecydowanej większości przez gabinety prywatne. Wiemy więc, że na zębach oszczędzać na nie warto. Czy jednak nie prościej byłoby zamiast pieniędzy, poświęcać im nieco więcej czasu?

Szczotka i naturalna pasta do zębów powinny trafiać do naszych rąk każdego dnia

Nasi zachodni sąsiedzi zużywają średnio dwa razy więcej pasty do zębów niż my – już to daje myślenia. Częstotliwość mycia zębów to jedna z głównych przyczyn problemów, z jakimi tak często się borykamy. Wedle danych Ministerstwa Zdrowia, pomimo zniknięcia opieki stomatologicznej ze szkół z wiedzą na temat tego, w jaki sposób należy dbać o uzębienie, nie jest najgorzej. Zdecydowana większość badanych zupełnie świadomie nie robi z niej jednak pożytku. A wystarczy przecież odpowiednio częste mycie!

Wiele ze spożytych posiłków czy napojów pozostawia na naszych zębach znaczną ilość kwasów i stanowiących znakomitą pożywkę dla bakterii cukrów. Należy je usuwać na bieżąco! W innym wypadku nieustannie powracająca płytka nazębna ulegnie skamienieniu – wystarczy kilka dni, przy czym czas ten może być różny. Kamienia nazębnego sami już nie usuniemy – wymaga to wizyty u dentysty.

Czy dobrym wyjściem jest więc mycie po każdym posiłku? Niekoniecznie! Zbyt intensywne czyszczenie, zwłaszcza twardą szczotką, także może prowadzić do ich uszkadzania. Za optymalną częstotliwość uważane są dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przy czym szczególnie ważny jest ten drugi moment. We śnie hamowana jest wszak produkcja w jakimś zakresie chroniącej nasze zęby śliny.

Nie wystarczy myć często: trzeba robić to dobrze. Co to oznacza w praktyce?

Wyrobienie sobie nawyku odpowiednio częstego sięgania po szczoteczkę do zębów to tylko jeden element. Mycie należy ponadto wykonywać prawidłowo. Przede wszystkim nie krócej niż 2-3 minuty, nawet jeśli idzie nam bardzo sprawnie i sięgamy do każdego zęba. Dlaczego? Środki zawarte w paście do zębów potrzebują nieco czasu, by rozpuścić wszystkie zalegające na nich osady i inne zabrudzenia. Dobra pasta też jest ważna, dziś jednak oferta rynkowa nie sprawia kłopotów z jej doborem. Warto zainteresować się np. wyrobami pozbawionymi zbędnej chemii. Tego typu naturalna pasta do zębów jest dostępna np. w sklepie Kalina.

Wreszcie: technika. Jest ona ważniejsza od przykładanej na szczoteczkę siły. Zaleca się stosować ruchy okrężne oraz wymiatanie, czyli po szorowaniu zębów przy dziąsłach szczoteczką pochyloną pod kątem 45 stopni usuwanie zanieczyszczeń ruchami w górę i dół.

Trzeba też najzwyczajniej w świecie pamiętać o tym, by sięgnąć wszędzie! Warto więc świadomie podzielić szczotkowanie na konkretne, następujące po sobie etapy, by nic nam nie umknęło.

W sumie wystarczy więc kilka minut dziennie, trochę uwagi i nieco większe zużycie pasty, a możemy uniknąć dolegliwych bólów, trudnych do leczenia chorób i związanych z nimi wydatków. Chyba warto?

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież