Wodoszczelność to przydatna funkcja w zegarku. Warto wiedzieć, jak prawidłowo z niej korzystać

Opublikowano: 21 październik 2019, 12:14 Kategoria Rozmaitości

Wodoszczelność to jeden z podstawowych dodatków bezpośrednio wpływających na prestiż zegarków. Producenci czasomierzy zasypują potencjalnych klientów masą informacji, a te dla większości z nich są całkowicie nieczytelne. To właśnie z tego powodu oddajemy w Twoje ręce poradnik, który umożliwi Ci nabycie niezbędnej wiedzy przydatnej podczas bezpiecznego korzystania z zegarka pod wodą.

Zdradliwe zegarki Water Resistant. Zobacz, dlaczego nie warto wpaść w taką pułapkę!


Oznaczenia Waterproof, Water Resist bądź Water Resistant umieszczane są na deklu lub wewnątrz tarczy zegarków. Wielu posiadaczy zarówno mechanicznych, jak i kwarcowych czasomierzy jest zdania, że taki napis gwarantuje maksymalny poziom ochrony podczas zanurzenia się w wodzie. Tym bardziej, że wskazują na to wolne tłumaczenia wyżej wymienionych terminów. Tymczasem w tego typu zegarkach destrukcyjne może okazać się nawet umycie rąk! O całkowicie bezpiecznym zakresie kontaktu czasomierza z wodą lub wilgocią przesądza przede wszystkim określona przez producenta klasa wodoszczelności. Duży wpływ na wodoodporność mają również materiały zastosowane przy produkcji koperty oraz uszczelniaczy koronki i zewnętrznych przycisków.Sprawdź, w jaki sposób rozczytywać poziom wodoszczelności podany przez producenta

Wodoszczelność w specyfikacji technicznej zegarka najczęściej zapisywana jest symbolem WR i posiada dwie podstawowe jednostki miary: dokładnie określoną liczbę atmosfer (ATM) oraz maksymalną dopuszczalną głębokość zanurzenia (M), która jest podana w metrach. W najbardziej prestiżowych produktach, takich jak Orient zegarki, spotkamy określenie wodoszczelności w pierwszej jednostce, a sama liczba atmosfer ATM umożliwia nam poprawne obliczenie dopuszczalnej głębokości zanurzenia. Sportowy czasomierz japońskiej firmy dostępny w ofercie prestiżowego sklepu NOVOTIME posiada wodoszczelność na poziomie 10 ATM. Oznacza to, że jego użytkownik może sobie pozwolić na bezpieczne zanurzenie w wodzie na głębokość nieprzekraczającą 100 metrów. W najprostszym skrócie? Dziesięciokrotność współczynnika ATM wskazuje ilość metrów zanurzenia.

Nawet najwyższy poziom współczynnika ATM nie zwalnia posiadacza zegarka z posiadania podstawowej wiedzy na temat przebywania w wodzie z założonym na nadgarstek czasomierzem. Warto nadmienić, że podczas kąpieli w wannie, basenie lub morzu zabronione jest odkręcanie koronki zegarka lub korzystanie z jakichkolwiek przycisków. Jeszcze przed zanurzeniem się w zbiorniku wodnym należy skontrolować stan szybki, która zabezpiecza tarczę przyrządu. Jeśli struktura protektora jest naruszona – zegarek traci swoje właściwości. Zabójcza dla uszczelek koperty może okazać się również gwałtowna zmiana temperatury.

 


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież