Jak obniżyć koszty utrzymania domu? Zadbaj o to już na etapie projektu!

Opublikowano: 04 październik 2019, 08:56 Kategoria Rozmaitości

Koszty generowanie przez obiekt mieszkalny w ogromnej mierze dotyczą jego ogrzewania, które w naszych warunkach klimatycznych nieodzowne jest przez większość roku. To właśnie jest obszar, w którym warto szukać oszczędności, co jednocześnie oznacza, że nie może być na nie miejsca na etapie projektu i wykonania. Stawianie nowego budynku to znakomita szansa na uczynienie go znacznie tańszym w utrzymaniu, której nie da nam modernizacja istniejącego. Nie zmarnujmy jej!

Czy wiesz, że budulec może być zarazem izolatorem?

Nie, wcale nie chodzi nam tu o drewno. Nawet więcej – już od dawna na rynku dostępny jest materiał, który pod względem izolacyjności przewyższa nawet je. Beton komórkowy, bo o niego chodzi, charakteryzuje się poza tym szeregiem innych zalet.

Zostańmy jednak jeszcze przy kwestiach związanych z przewodzeniem ciepła. W przypadku drewna jest ono więcej niż o połowę większe – lepsze zaś są już tylko materiały niekonstrukcyjne. To powoduje, że możemy wyraźnie zredukować warstwę ocieplenia, jakie pojawi się na zewnątrz ścian. Znacznie podnosi to estetykę wszelkich obiektów, jako że otwory okienne i drzwiowe nie muszą być bardzo głębokie. Oprócz ciepła beton komórkowy skutecznie zatrzyma także burzący nasz spokój hałas, jego zastosowanie redukuje też ryzyko problemów z wilgocią, jako że ma on zdolność odprowadzania jej na zewnątrz. Niezwykle istotną zaletą tego budulca jest ponadto jego plastyczność, a więc łatwość obróbki skracająca czas wykonywania złożonych detali obiektu, a precyzja, z jaką wykonywane są bloczki, czyni prace wykończeniowe znacznie prostszymi.

Warstwę izolacji możemy uczynić jeszcze cieńszą za sprawą odpowiedniego doboru styropianu. Zwolenników zyskuje dziś szary, a więc z dodatkiem grafitu. Zatrzymywana jest przez niego nie tylko przenikająca energia cieplna, ale i promieniująca. O opisane materiały zastosowane razem dają najlepszy efekt, czego dowodem mogą być np. nowe domy w szeregowe w Katowicach, wznoszone tam przez Osiedle Sielanka.

Zadbaj o każdy szczegół, a oszczędzisz sporo energii

Plastikowe okna, gdy tylko stały się na naszym rynku powszechnie dostępne, mogły uchodzić za synonim nowoczesności. Dziś jednak to mało: na rynku znajdujemy wyroby o bardzo różnych parametrach. Pamiętajmy przy tym o tym, że właściwymi musi charakteryzować się całe okno, a nie tylko pakiet szybowy. Wielokomorowe profile to także ważna bariera dla ciepła. Ponadto muszą być szczelne – to zaś jednak oznacza, ze musimy zapewnić sobie skuteczną ale jednocześnie ograniczającą straty ciepła wentylację. Niezbędny jest więc system z rekuperacją.

Dbać trzeba nie tylko szczegóły konstrukcji i zastosowanych rozwiązań technicznych. Ogólna postać obiektu także ma wielkie znaczenie. Zasada jest prosta: im miej skomplikowaną bryłę wzniesiemy, tym łatwiej będzie chronić ją przed stratami ciepła, eliminując ilość tzw. geometrycznych mostków cieplnych. Pomóc może nam takie jej orientacja. Front z oknami o dużej powierzchni skierowany na południe pozwoli maksymalnie wykorzystać energię słońca. Na północy zaś warto umieszczać pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze, niewymagające dobrego doświetlenia naturalnego.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież