Jazda na deskorolce – radość i zabawa

Opublikowano: 07 sierpień 2019, 13:21 Kategoria Rozmaitości

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży. Jazda na deskorolce sprzyja nauce utrzymania równowagi, poza tym kształtuje zręczność, zwinność i refleks. Aby nauczyć się prawidłowo i swobodnie poruszać na skateboardzie warto zadbać o dobry sprzęt i starannie dobierać poszczególne elementy deskorolki do stylu jazdy i możliwości użytkownika.

Typowa budowa deskorolki

Każdy skateboard składa się z kilku ważnych elementów, które mają wpływ na prędkość jazdy oraz jej styl. W zależności od potrzeb można kupić gotową deskorolkę lub zbudować ją samemu. Każda deskorolka składa się z następujących części: blatu, traków, kół, łożysk oraz elementów uzupełniających, tj. montażówki służące do montażu poszczególnych elementów.

Blat deskorolki

Blat popularnie zwany deckiem to podstawowa część deskorolki, na której stawiasz stopy. Zazwyczaj składa się on z 7 warstw drewna. Najlepszym materiałem do budowy decka jest drewno klonu kanadyjskiego. Szerokość deski determinuje styl jazdy. Obecnie używa się blatów o szerokości od około 18 do 23 centymetrów. Im węższy deck skate tym miejsca na stopy, lecz wówczas deska lepiej się kręci w trakcie wykonywania różnych robienia ewolucji. Im szerszy deck – tym trudniej wprawić deskę w rotacje, lecz łatwiej nauczyć się wykonywać tricki.Końcówki blatu są wygięte, dzięki czemu można ją podbijać do góry w celu wykonania ewolucji, czyli tricków typu shove it lub ollie. Kolejnym wygięciem deski jest wygięcie w poprzek, czyli tzw. concave, które sprzyja stabilności na blacie. Górna część decka została pokryta griptapem, czyli papierem zwiększającym przyczepność stóp.

Trucki – niezawodne połączenie koła z blatem

Traki to małe elementy montowane pod blatem deskorolki, które ułatwiają wykonywanie skomplikowanych tricków. Łączą one koła deskorolki z deckiem, dlatego pełnią niezwykle ważną rolę, gdyż odpowiadają m.in. za bezpieczeństwo użytkownika, a przede wszystkim zwrotność i skręcanie podczas jazdy. Traki wykonuje się głównie z wysokiej jakości aluminium. Mogą być wysokie lub niskie, przy czym trucki wysokie zapewniają większa prędkość, zaś niskie lepszą stabilizację w trakcie jazdy.

Różne rodzaje trucków

Wysokie trucki Light Academy marki Thunder mają specjalnie wydrążony otwór, dzięki czemu truck jest super lekki. Z kolei trucki kalifornijskiej marki Independent uznane za jedne z najlepszych, charakteryzują się wysoką jakością materiałów i starannością wykonania.

Kingpiny – tradycyjne łączenie

W deskorolce stosuje się trucki  z tradycyjnymi śrubami, zwanymi kingpin. Kingpiny to największe śruby, które łączą trak z deckiem. Typowy trak składa się z dwóch głównych części  - baseplate’u  przykręcanego do blatu oraz hangera służącego do mocowania kół. Więcej informacji na temat trucków znajdziesz na stronie https://deskshop.pl/sprzet-na-lad/deskorolka/traki

Koła do deskorolek

Kółka do deski montuje się na truckach za pomocą łożysk. Koła wykonane najczęściej z poliuretanu, a ich średnica wynosi ok. 53-54 mm. Natomiast koła o większej średnicy wykorzystuje się do jazdy na rampach. Montuje się je na truckach za pomocą włożonych do środka łożysk.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież