Kasy fiskalne - co je między sobą różni i czy to naprawdę ważne różnice?

Opublikowano: 31 lipiec 2019, 22:08 Kategoria Rozmaitości

W sklepach są tak standardowym wyposażeniem, że klienci nawet nie zwracają na nie uwagi. Ważne, by drukowały paragony i najlepiej myliły się na korzyść właśnie klientów. Różnice między kasami fiskalnym są jednak znaczące, chociaż tylko dla osób zasiadających po drugiej stronie lady. Nieraz bardzo subtelne, ale najczęściej wyjątkowo ważne, bo decydujące o sprawności w kasowaniu produktów czy samym rozliczaniu się z urzędami w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Wolnostojące i zabudowane

Dwa podstawowe typy kas fiskalnych to modele autonomiczne, czyli wolnostojące, które najczęściej spotyka się w osiedlowych sklepach, kioskach czy małych punktach sprzedażowych, w restauracjach, pubach albo na targach. Modele zabudowane są większe gabarytowo i montuje się je w marketach i supermarketach. Różnica prócz gabarytów to oczywiście zakres i forma przetwarzanych danych oraz zaawansowane techniczne rozwiązania, które w nich zastosowano (np. połączenie z systemem komputerowym hurtowni albo magazynu). Małe kasy fiskalne mają mniejsze pole do popisu podczas programowania sprzedawanych towarów, ale są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Więcej szczegółów dotyczących samych kas można znaleźć tutaj http://www.mezametlublin.pl/oferta/kasy-fiskalne i przekonać się, jak szeroki jest to rynek. Czasami różnice między podobnymi modelami są niewidoczne na pierwszy rzut oka i pojawiają się dopiero w chwili kasowania towarów.

Różnice praktyczne

Pomijając kwestię wykorzystywanej technologii kasy fiskalne różnią się takimi szczegółami jak typ mechanizmu drukującego, wielkość znaków w jednym wierszu na rachunku, liczba zaprogramowanych produktów, możliwość wbijania na kasie rabatów i promocji, obsługą różnych stawek VAT, rozliczaniem rachunków w różnej walucie, możliwością obsługi płatności bezgotówkowych (łączność z terminalem) czy ilością dodatkowych, ręcznie wprowadzanych kodów kreskowych. Kasy fiskalne mają też różne wyświetlacze (tylko dla kasjera lub dla kasjera i klienta) i różne metody łączenia się z internetem (wifi, port Ethernet) oraz dodatkowymi urządzeniami jak waga, weryfikator cen, skaner ręczny czy oczywiście komputer oraz drukarka paragonowa.

Materiał partnera

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież