Rodzinna mogiła zagranicą? Eksperci zaopiekują się grobem

Opublikowano: 18 lipiec 2019, 13:10 Kategoria Rozmaitości
Przebywając poza ojczyzną, ciężko jest regularnie podróżować do kraju w celu osobistego zaopiekowania się grobem najbliższych. Niestety, z tego powodu wiele grobów na polskich cmentarzach jest opustoszałych i mocno zaniedbanych. Sposobem na pogodzenie z jednej strony faktu przebywania zagranicą, a z drugiej konieczności ponoszenia odpowiedzialności za rodzinną mogiłę, okazuje się coraz modniejsza wraz z biegiem czasu usługa, jaką jest profesjonalna opieka nad miejscami pochówkowymi. Na czym polega udział ekspertów? Jak szeroki zakres działalności jest możliwy i czego warto spodziewać się, korzystając z pomocy specjalistów w dziedzinie szeroko rozumianej branży funeralnej? Odpowiedzi na te i parę innych pytań postaramy się przekazać w dalszych fragmentach.

Kompletne spustoszenie lub drobne zaniedbania

Nie ma większego znaczenia aktualny stan mogiły, przy której wsparcia mają udzielić Ci profesjonaliści. Zarówno może chodzić o całkowite, gruntowne uprzątnięcie zupełnie zniszczonego grobowca i w pełni zaniedbanej przestrzeni na cmentarzu, jak również zaledwie o kilka niewielkich i niewyczerpujących prac takich jak przykładowo posadzenie ozdobnych roślin, wstawienie zniczy, czy udekorowanie monumentu na czas większych wydarzeń świątecznych. W praktyce, większość renomowanych firm, których reprezentantem jest chociażby znana na rynku marka Jakubisiak, proponuje klientom indywidualne warunki, dostosowując swą ofertę stricte do ich osobistego zapotrzebowania i własnych preferencji. Nie jest wcale powiedziane, że musisz od razu decydować się na obszerny, a co za tym z reguły idzie dość kosztowny, pakiet usług kompleksowych. Nie ma także konieczności, abyś sam fatygował się, przybywając do kraju i oglądając mogiłę rodzinną po to, by stwierdzić, czego na niej brakuje i co by się przydało zrobić. Wszystkim – począwszy od wstępnych oględzin a skończywszy na realizacji – zajmą się za Ciebie eksperci, których wynajmiesz. Personalizacja usług funeralnych proponowanych w ramach specjalistycznej opieki nad grobami jest bardzo popularna na Zachodzie i w zasadzie stanowi standardową usługę, z której korzysta się masowo. W Polsce nadal chętnie praktykowane są odwiedziny na cmentarzu regularnie przed każdą uroczystością w celu nie tylko pomodlenia się w ciszy i spokoju przy grobie bliskiego, ale także uprzątnięcia miejsca pochówkowego. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w naszym kraju i fakt występowania kilku pór roku, korzystanie z pomocy ekspertów z dziedziny funeralnej jest jak najbardziej pożądane. Nie zawsze jesteśmy bowiem w stanie samodzielnie poradzić sobie z odśnieżaniem, pielęgnowaniem, czyszczeniem, myciem, czy przystrajaniem grobowca, tym bardziej, gdy panuje mało sprzyjająca ku tego typu pracom aura – intensywne opady śniegu, mrozy, tropikalne upały, czy wichury. Czynniki atmosferyczne nierzadko w bardzo negatywny sposób wpływają na wygląd i stan techniczny cmentarnych monumentów, stąd po raz kolejny na czoło wysuwają się firmy typu wspomniana już wcześniej marka Jakubisiak, które dysponują doświadczonym personelem, doskonale znającym się na pielęgnacji obiektów grobowych.

Co, kto woli

Jak już wcześniej omówiliśmy, większość placówek funeralnych mających w swej ofercie usługę profesjonalnej opieki nad grobami, przewiduje zarówno stałe i gotowe, uniwersalne pakiety, ale także są one otwarte na indywidualne zlecenia klientów. W konsekwencji tego, przeglądając szeroki wachlarz dostępnych dziś rozmaitych ofert znanych marek takich jak już parokrotnie wymieniana firma Jakubisiak, warto podkreślić, że najczęściej prezentowane usługi obejmują prace porządkowe – od najprostszych i najmniej czasochłonnych, przez bardziej skomplikowane działania, w tym nawet radykalne przebudowy mogiły i jej konserwacje, przygotowywanie wiązanek okolicznościowych, palenie zniczy, sadzenie i dbałość o zieleń, przygotowywanie dodatkowych elementów małej architektury – rzeźb, ławek, kwietników, czyszczenie nagrobków.

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież