Z maluchem do dentysty

Opublikowano: 08 lipiec 2019, 05:58 Kategoria Rozmaitości
dentystagarwolin

Kiedy po raz pierwszy z dzieckiem do dentysty? Jak dbać o jamę ustną, uzębienie najmłodszych? Takie pytania zadaje sobie niemal każdy rodzic. Podpowiadamy jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu i jak zachęcić do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

18 miesięcy to „podręcznikowy” wiek dziecka, w którym maluch powinien pojawić się pierwszy raz u dentysty. Mamom poleca się wizytę u stomatologa jeszcze w czasie ciąży. To odpowiedni moment, aby przekazać podstawowe informacje na temat dbania o higienę jamy ustnej w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wtedy jest na to czas, ze znalezieniem którego po porodzie jest trudno.

Co później? Nawet jeśli niemowlę nie ma zębów, warto przyzwyczajać dziecko, do pewnych czynności. – Rodzic może masować dziąsła dziecka gazikiem lub dostępną na rynku silikonową nakładką na palec dedykowaną do tego celu. – wyjaśnia lek. dent. Karolina Trzaskowska z klinki Denta-Medica w Łaskarzewie.

W wieku około sześciu miesięcy pojawiają się pierwsze ząbki. Ząbkowanie na długo zapada rodzicom w pamięć, bo maluch jest wtedy niespokojny i marudny. W ukojeniu bólu pomagają liczne środki dostępne w aptekach, których skład opiera się na wyciągach z ziół i kwiatów. Należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ulotką. Częstotliwość używania niektórych preparatów jest ograniczona ze względu na skład.

Pojawienie się pierwszych mleczaków to znak do tworzenia nowego rytuału u dziecka. Mycie zębów ma być przede wszystkim zabawą. – W pierwszych miesiącach mycia zębów zaleca się, aby ilość pasty nakładana na szczoteczkę była niewielka – wielkości ziarenka ryżu. Jeśli dziecko potrafi wypluwać, to można stosować pastę z fluorem – sugeruje lek. dent. Karolina Trzaskowska.

Jeszcze przed 18. miesiącem życia wizyta u stomatologa może być konieczna, na przykład kiedy wystąpi konieczność podcięcia wędzidełka języka. Wskazaniem do takiego zabiegu powinno być efektem konsultacji z pediatrą, laryngologiem lub logopedą.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie? – Należy pamiętać, że pierwsza wizyta to tak naprawdę zapoznanie malucha z miejscem. Wizyta adaptacyjna polega na rozmowie i zabawie oraz na zapoznaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym. Zajrzenie do jamy ustnej nie jest koniecznością, jeśli dziecko nie będzie tego chciało. Oczywiście przed wyjściem z gabinetu pacjent otrzymuje upominek, a rodzic dokładne zalecenia jak i czym pielęgnować jamę ustną dziecka. – opowiada nasza rozmówczyni.

Łukasz Korycki

Komentarze  

-1 #1 Super klinika!Kazimierz 2019-07-08 12:54
Od lat jestem pacjentem kliniki w Łaskarzewiu i pani doktor Trzaskowskiej. Doskonale podchodzi do pacjenta i zna się na rzeczy oraz ma walory esteryczne. Polecam!
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież