Harcerski turniej Srebrna Lilijka 2019

Opublikowano: 07 czerwiec 2019, 09:43 Kategoria Rozmaitości
ZHPharcerze

„Misją ZHP jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.” Wyzwaniem nie musi być wcale wyczyn pokroju przebiegnięcia maratonu, nauczenia się nowego języka czy zmiany trybu życia na bardziej usystematyzowany. Początkiem zmiany mogą stać się wyzwania, jakie są stawiane przed młodym człowiekiem w codziennych czynnościach. Tegoroczny Turniej „Srebrna Lilijka”, czyli zlot garwolińskich harcerzy, jest momentem sprawdzenia umiejętności nabytych przez młodych podopiecznych.

Turniej swoją tematyką powraca do korzeni organizacji, jakimi są brytyjski skauting oraz myśl inicjatora ruchu skautowego Roberta Baden-Powella. W tym roku Patronat Honorowy nad Zlotem objął Starosta Powiatu Garwolińskiego, który ufundował nagrody zwycięskim zastępom. Odbyły się także warsztaty dla młodzieży we współpracy z Urzędem Miasta Garwolin.

Harcerze z Hufca ZHP „Orłów” Garwolin w lasach oraz na stanicy Polewicz mogli sprawdzić swoje umiejętności z zakresu technik harcerskich. Pierwszym wyzwaniem było zakwaterowanie, które w warunkach polowych może przysporzyć niemałych problemów osobom niewprawionym w techniki puszczańskie, lecz nie harcerzom, którzy zgodnie z szóstym punktem Prawa Harcerskiego („Harcerz miłuję przyrodę i stara się ją poznać”) są zawsze przygotowani do pracy w trudnych warunkach. Dalszą część dnia uczestnicy spędzili na wykonywaniu zadań przedzlotowych inspirowanych książką „Skauting for boys”. Dzień został zakończony uroczystym ogniskiem, które było zapowiedzią wyzwań, jakie czekały na wszystkich następnego dnia.  

Turniejowy Dzień Dziecka nie był spędzony leniwie. Niedługo po śniadaniu apel był sygnałem do zbliżającego się biegu, na którym każdy z zastępów mógł się wykazać wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, węzłów, rozpalania ogniska niezbędnego do przygotowania obiadu. Uczestnicy mieli również okazję zagłębić się w historię skautingu i zaprezentować swoją sprawność w dziedzinie pionierki obozowej. Mimo wyczerpującej trasy wędrownicy znaleźli siły do wzięcia udziału w warsztatach z cyklu „Aktywny kreatywny – wykorzystaj swój potencjał” organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Garwolin. Tematem spotkania była „Motywacja i efektywne zarządzanie czasem”. Młodzież biorąca udział w warsztatach mogła obiektywnie spojrzeć na swoje mocne i słabe strony; poznać źródła motywacji; dowiedzieć się, z czego wynika prokrastynacja i uświadomić sobie, jak gospodarować czasem, by wykorzystać go najbardziej efektywnie. W tym czasie młodsi uczestnicy brali udział w przygotowanej grze. Punktem kulminacyjnym było ognisko, na którym przy gawędzie odbyło się podsumowanie dnia. Dodatkowo każdy z zastępów prezentował zadanie przedzlotowe.

Podczas trwania turnieju towarzyszył nam najmłodszy pion harcerski, czyli zuchy, które miały szansę stać się detektywami. Zuchowy dzień wypełniony był zadaniami kształcącymi potrzebne detektywowi umiejętności i cechy, jak na przykład spostrzegawczość, dedukcja, pobieranie odcisków palców lub odszukiwanie poszlak.

Ostatni dzień stał się podsumowaniem „Srebrnej Lilijki”, ponieważ w czasie apelu kończącego ogłoszono wyniki, a zastępy otrzymały zasłużone nagrody. W kategorii harcerze I miejsce zajął zastęp Szalone Wiewiórki z 44 Drużyny Harcerskiej Adventure z Garwolina, II miejsce zastęp Alek z 11 Drużyny Harcerskiej z Żelechowa, a III – Włóczykije z 2 Drużyny Harcerskiej Itaka z Sobolewa. W kategorii harcerze starsi I miejsce zajął zastęp Pałałaksa Cała w trawie z 24 Drużyny Starszoharcerskiej Adventure z Garwolina, II – Kinikaczokikoi z 15 Drużyny Harcerskiej i Starszoharcerskiej "Wilki" z Trąbek, a III ex aequo El Wariato i Iuventus z 29 Drużyny Starszoharcerskiej "IGNIS" ze Zgórza.

Michał Chabrowski/oprac. red.
Zdjęcia: Sylwia Larkiewicz oraz Antoni Kobus

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież