Polskie gatunki drewna na parkiet

Opublikowano: 31 maj 2019, 14:18 Kategoria Rozmaitości

Podłogi drewniane wyróżniają się trwałością i elegancją. Sprawdzają się każdym wnętrzu - zarówno mieszkaniu, jak i biurze, w szkole czy salach tanecznych. Nic dziwnego, że wciąż posiadają rzesze zwolenników. Jakie deski wybrać?

Dąb - najlepszy materiał na parkiet

Jednym z najbardziej popularnych i cenionych surowców na parkiet jest dąb. Nic dziwnego - wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością i jest dobrze dostępny niemal w każdym klimacie. Parkiet dębowy jest twardy i odporny na ścieranie, co czyni do idealnym materiałem na powierzchnie podłogowe w miejscach mocno eksploatowanych - w przedpokoju, kuchni, biurze, pomieszczeniach użytkowych. Wyróżnia się przyjemnym, ciepłym, uniwersalnym kolorem, do tego dostępny jest w kilku naturalnych odcieniach. Dzięki temu pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Można oczywiście kupić także barwione deski dębu.

Mało kto wie, że polski dąb, ze względu na szczególnie dokładną selekcję, może okazać się nawet droższy od desek z gatunków egzotycznych. Warto zapłacić tę cenę - nasz dąb wyróżnia się świetną jakością. Co więcej, dąb jest idealnym materiałem przy ogrzewaniu podłogowym, szczególnie w postaci drewnianych paneli o grubości 14-15 mm. Taka podłoga bardzo dobrze znosi wahania temperatury i wilgotności, co czyni ją przyjemną w użytkowaniu i trwałą. Szeroki wybór takich desek znajduje się w sklepie Podłogi Świata http://www.podlogiswiata.pl/oferta/podlogi-naturalne/parkiet.

Inne popularne gatunki polskiego drewna

Coraz popularniejszym materiałem podłogowym jest klon, który wyróżnia się jasnokremowym kolorem, którego natężenie jest uzależnione od wieku drewna, i charakterystycznymi, regularnymi słojami. Czyni go to materiałem bardzo dekoracyjnym. W Polsce występuje w trzech odmianach. Klon nie jest tak twardy jak dąb - sprawdza się w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu, takich jak salon czy sypialnia. Wadą tego materiału jest wysoka wrażliwość na wilgoć.

Chętnie wybieranym przez klientów drewnem jest jesion, dostępny w bardzo szerokiej palecie barw. Podłoga z jesionu jest nawet twardsza od dębowej. Wyróżnia się bardzo ładną teksturą - posiada charakterystyczne, ciemniejsze włókna. Kolejnym bardzo cenionym materiałem jest buk - wysoka trwałość i odporność na ścieranie czyni do odpowiednim do niemal wszystkich powierzchni. Niemal, bo jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Jego naturalna, jasnożółta barwa przyjemnie ociepla pomieszczenia.

Powszechnie stosowanym surowcem na podłogi i meble jest brzoza, wyróżniająca się delikatnym, symetrycznym usłojeniem i jedwabistym połyskiem. Jest to jednak materiał stosunkowo miękki i średnio odporny na ścieranie, przez co dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu - w sypialni czy w salonie.

Materiał partenra

Komentarze  

+1 #1 drewnoAnna 2019-06-03 15:28
Warto dać więcej ale kupić solidną deskę. My 12 lat temu budowaliśmy dom i położyliśmy właśnie dębową podłogę.Po tylu latach parkietlux zrobił nam renowację i wygląd jak nowa.Teraz to wszystkim polecam tylko drewniane podłogi.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież