Czy obliczenia MES można jeszcze usprawnić? Trzeba!

Opublikowano: 07 maj 2019, 17:38 Kategoria Rozmaitości

Rewolucja, jaką przed dekadami przyniosła metoda elementów skończonych dotarła już nawet do małych wytwórców różnego rodzaju wyrobów, pozwalając im uzyskiwać produkty w optymalny sposób łączące odporność np. na naprężenia, jakim będą musiały stawić czoła w toku użytkowania, z minimalną materiałochłonnością. Narzędzia tego rodzaju są już standardem i stosowanie ich nie daje istotnej przewagi, toteż coraz większa część ich użytkowników nadal szuka sposobów na usprawnienie prac projektowych.

 

Praca człowieka wciąż pozostaje kluczowa

Im bardziej złożony będzie dany wyrób i im większym oczekiwaniom jakościowym będzie musiał sprostać, tym oczywiście ważniejsze staje się jego przetestowanie wykluczające ewentualne słabości. Nie znaczy to jednak, że kwestia ta nie ma znaczenia w przypadku tych najmniej wyrafinowanych – odkrycie ich poważnych wad już po przystąpieniu do wielkoseryjnej produkcji, lub nawet jej przygotowaniu, także będzie przecież wiązało się z poważnymi stratami.

Metoda elementów skończonych, która, wraz z rozpowszechnieniem się komputerów, a następnie dalszym dynamicznym wzrostem ich możliwości, stała się narzędziem stosunkowo łatwo dostępnym, jest więc stosowana powszechnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. Ogromne oszczędności, na jakie pozwala, przede wszystkim dzięki możliwości rezygnacji z bardzo rozbudowanych i żmudnych prac badawczych nad kolejnymi elementami prototypów, nie dają już więc tak wielkiej przewagi jak dawniej. Dziś istotnym zagadnieniem pozostaje fakt, że tak czy inaczej, ilość czasu, jakiej wymaga powstawanie poszczególnych konstrukcji bywa znaczna. Żaden program nie obliczy przecież niczego, jeśli nie otrzyma właściwego obrazu przedmiotu prowadzonych badań – niezbędna jest więc mozolna niekiedy praca nad przygotowywaniem geometrii, a następnie stworzeniem modelu dyskretnego.

 

Można sobie skutecznie pomóc

Prac nad geometrią i siatką zbagatelizować oczywiście nie można. Poprawność i sprawność, z jaką będą wykonywane zależy w dużej mierze od konkretnego pracownika i jego kwalifikacji. Tylko odpowiednio bogate doświadczenie pozwala nie borykać się zbyt często z dylematami dotyczącymi dokładności poszczególnych elementów modelu dyskretnego, a także umożliwi przewidzenie skutków, jakie przyniosą poszczególne posunięcia. Cały czas ogromne znaczenie ma więc wiedza i umiejętności użytkownika choćby najlepszych współcześnie dostępnych narzędzi. I one jednak powinny być dobierane odpowiednio – znaczenie pracy człowieka sprawia, że program do MES musi być dostosowany do jego potrzeb i preferencji, niezależnie od faktu, że wszystkie działają w zbliżony sposób, bazując w końcu na tych samych kodach źródłowych. Waga ergonomii pracy jest duża, a to, że w tym zakresie poprawić można wiele, udowadniają np. programy dystrybuowane przez firmę Komes.

Poza kwestiami bezpośrednio związanymi użytkowaniem danego produktu w procesie badawczym istotna jest także opłacalność zakupu, co oznacza konieczność dostosowania dostępnych pakietów do konkretnych zadań, jakie będą stały przed zespołem projektowym, a także zakres oferowanego przez sprzedawcę wsparcia.

Materiał partnera

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież