Spłata pożyczki przed czasem – plusy i minusy

Opublikowano: 08 kwiecień 2019, 12:04 Kategoria Rozmaitości

Zwykle zaciągając pożyczkę zastanawiamy się tylko nad ratą i terminem, do którego spłacamy całość zobowiązania, a może warto przemyśleć sprawę spłaty przed czasem? W przypadku wysoko oprocentowanej pożyczki, czasem lepiej zdecydować się na konsolidację innych zobowiązań lub zaciągnięcie dodatkowego kredytu, by nie płacić wysokich odsetek i zamknąć pożyczkę wcześniej niż wynika to z umowy. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Po co spłacać wcześniej?

Niezależnie od tego czy jesteśmy klientem indywidualnym czy przedsiębiorcą, zawsze mamy własną, przypisaną tylko do siebie historię kredytową, w której zapisane są wszystkie nasze zobowiązania. To właśnie tę historię bank bierze pod uwagę rozpatrując nasz wniosek o kredyt i to właśnie ta historia na wpływ na możliwość udzielenia kolejnych kredytów czy pożyczek. Wcześniejsza spłata zobowiązania wiąże się więc przede wszystkim z „oczyszczeniem” naszej historii. W przypadku klienta indywidualnego może to być ważne np. w sytuacji ubiegania się o duży kredyt, kiedy bank musi wyliczyć prawdopodobieństwo, z którym możemy nie spłacać konkretnego zobowiązania. Biorąc kredyt hipoteczny, lista naszych zobowiązań powinna być bardzo krótka, w przeciwnym razie bank może odmówić nam udzielenia takiego kredytu.

Czy wcześniejsza spłata może kosztować?

Generalnie wcześniejsza spłata zobowiązania powinna pozwolić nam oszczędzić. Nie będziemy bowiem płacić za odsetki w okresie, kiedy naszego kredytu już nie ma. Przykładowo do roku 2027 mamy spłacić 54 000 zł kredytu, rozłożonego na raty po 570 zł. Gdybyśmy zdecydowali się spłacić kredyt w całości dziś, zapłacilibyśmy 40 000 zł, bo nie będziemy już płacić odsetek, które przy oprocentowaniu 7,99% wynoszą około 14 000 zł.

Zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, wcześniejsza spłata może być w umowie obciążona prowizją w dwóch przypadkach:

  • Spłata zobowiązania przypada na okres, kiedy stopa oprocentowania jest stała
  • Kwota spłacanego w okresie jednego roku kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw

Jedynie poniesienie faktycznego kosztu związanego z wcześniejszą spłatą kredytu, może być dla nas argumentem by tego nie robić, a co z zaletami poza „oczyszczeniem” naszej historii ze zobowiązań?

Korzyści ze spłacenia pożyczki przed czasem

Poza zamknięciem naszej linii kredytowej, wcześniejsza spłata zobowiązania jest oczywiście sporym plusem dla naszego spokoju psychicznego, ale są i inne korzyści. Jak czytamy na stronach UOKiK w przypadku kiedy zobowiązanie zostaje wcześniej spłacone, kredytodawca powinien obniżyć lub zwrócić koszty udzielenia zobowiązania. Oczywiście wszystko w powiązaniu z realną prowizją i poniesionymi kosztami. Warto jednak wiedzieć, że w razie wątpliwości, mamy prawo zwrócić się do UOKiK.

Zawsze przed wyborem pożyczki czy kredytu, warto zajrzeć na stronę, gdzie klienci oceniają i porównują banki jak https://ocenbank.pl, dzięki takim miejscom nie musimy szczegółowo czytać ofert wszystkich banków, wystarczy porównać interesujące nas kategorie.

Więcej: https://www.olsztyn24.com/news/30853-czynbspwszystkie-chwilowki-to-pozyczki-bez-bik.html
https://www.moja-ostroleka.pl/art/1523001259/zaciagasz-pozyczke-chwilowke-po-raz-pierwszy-na-co-powinienes-zwrocic-uwage

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież