Segregowanie odpadów komunalnych

Opublikowano: 31 styczeń 2019, 10:58 Kategoria Rozmaitości
Segregacja śmieci jest metodą sortowania mającą na celu odzyskiwanie i utylizację odpadów. Rząd szykuje zmiany, na podstawie których chce wprowadzić obowiązek segregacji odpadów dla wszystkich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ci, którzy nie zastosują się do obowiązujących przepisów, mogą się spodziewać surowych kar pieniężnych. Jest to ważny aspekt społeczny ze względu na wytwarzanie w Polsce coraz większej ilości śmieci - obecnie jest to 135 milionów ton rocznie.

Zasady efektywnego sortowania śmieci

Główną zasadą Systemu Segregacji Odpadów jest oddzielanie od surowców odpadów, których nie można ponownie przetworzyć. Do surowców należą: papier, tworzywa sztuczne, metale, odpady biodegradowalne i tworzywa szklane. Każda gmina może zadecydować, czy chce dodatkowo oddzielać szkło białe od kolorowego. Dzięki selekcji jesteśmy w stanie odzyskać wymienione surowce, aby móc z nich wielokrotnie korzystać. Mając na uwadze dobro środowiska, powinniśmy pamiętać o oddzielaniu odpadów niebezpiecznych, do których zaliczamy akumulatory, zużyte baterie, odpady po żrących chemikaliach, zużyte żarówki, przeterminowane lekarstwa, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Tego typu śmieci kategorycznie zabrania się wrzucać do odpadów zmieszanych. Należy je odnosić do punktów wyznaczonych np. w aptekach lub sklepach. Gmina ma obowiązek zorganizowania PSZOK-u, czyli punktu selektywnej zbiórki min. niebezpiecznych odpadów komunalnych, zużytego sprzętu.

Segregowanie odpadów komunalnych

Szczególne znaczenie ma sortowanie odpadów komunalnych do specjalnie przygotowanych pojemników. Możemy do nich wrzucić min. odpady z warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia bez mięsa, tłuszczu zwierzęcego i kości, skorupki jaj, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe. Nie wolno tu wrzucać odchodów zwierzęcych, ziemi i kamieni. Worki biodegradowalne są koloru brązowego, produkowane z tworzyw rozkładających się np. skrobi kukurydzianej. Muszą one pełnić funkcje użyteczne zarówno dla konsumenta, ale i dla kompostowni. Worki nie mogą rozkładać się od razu, ale dopiero po wrzuceniu ich do odpowiedniego pojemnika. Zalecana jest ich wymiana przynajmniej raz w tygodniu. Wizualnie nie różnią się niczym od worków np. na tworzywa sztuczne, różni je tylko kolor. Są one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz rozciąganie. Powinniśmy je umieszczać w przewiewnych koszach, w suchym, chłodnym miejscu, aby w odpadkach nie pojawiła się pleśń. Są one przyjazne dla środowiska, tak samo jak kompost, który traktowany jest jako surowiec. Może się przyczynić do ulepszania środowiska, stając się dla niego pożywieniem.

Aby zdać sobie sprawę z powagi sytuacji, warto przytoczyć pewne badania, które uprawdopodabniają fakt, że w 2050 roku na morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb. Wystarczy przejść się do pobliskiego lasu, aby co kawałek zobaczyć kilka śmieci. Europa od lat 50. utrzymuje się na stałym poziomie w produkcji plastiku, jednak na świecie ta liczba cały czas wzrasta. Warto zatem pomyśleć o segregacji odpadów, aby nasze dzieci i wnuki żyły w czystym środowisku.

Komentarze  

0 #1 To nie senMaximus Segregatus 2019-01-31 16:19
korneliaorwat.p l/idealny-syste m-selektywnej-z biorki-odpadow- system-eko-ab/
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież