Panele fotowoltaiczne - jaki rodzaj wybrać?

Opublikowano: 30 listopad 2018, 16:09 Kategoria Rozmaitości

Panele fotowoltaiczne to świetna inwestycja, dzięki której w przyszłości każde gospodarstwo domowe może sobie pozwolić na liczne oszczędności związane z regulowaniem rachunków za prąd. Nie każdy jednak wie, że sprawność panelu fotowoltaicznego uzależniona jest od jego modelu i dopasowania. Przedstawiamy wszystkie rodzaje paneli, które są dostępnie aktualne na rynku.

Instalacja za droga? Zdobądź unijną dotację!

Panele fotowoltaiczne pierwsze kroki w Polsce zaczęły stawiać dopiero w 2013 roku. Dlaczego więc dopiero teraz baterie słoneczne zyskują na popularności? Przede wszystkim ze względu na swoją odstraszającą kwotę, jaką trzeba jednorazowo wydać przy montowaniu paneli fotowoltaicznych. Wybór takiego napędzania domowej gospodarki to inwestycja długofalowa, która zwraca się z czasem. Plany o własnej instalacji fotowoltaicznej może jednak zrealizować każdy, a wszystko dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Klikając w ten link https://fotowoltaikaonline.pl/dotacje uzyskamy szczegółowe informacje i kroki postępowania, które mogą nam przynieść nawet 30% dofinansowania.

Panele polikrystaliczne

Składają się z wielu kryształków krzemu. Polikrystaliczna budowa modułów charakteryzuje się tym, że jest ona tania i bardzo łatwa do uzyskania. Sprawność paneli wynosi maksymalnie 21%. Ten rodzaj modułów należy do najbardziej popularnych baterii instalowanych na dachach domów.

Panele monokrystaliczne

Moduły monokrystaliczne składają się z pojedynczych kryształów krzemu. Umożliwia to uzyskanie większej sprawności konwersji energii słonecznej w elektryczną, która osiąga 25%. Nie zawsze przekłada się to jednak na skuteczność samego panelu. Wynosi ona 16%. Ze względu na ograniczenia technologiczne nie może zostać pokryty w całości kryształami krzemu.

Panele z krzemu amorficznego

Budowa paneli opiera się na krzemie niewykrystalizowanym. Posiada on najniższą sprawność spośród wszystkich rodzajów paneli, która nie przekracza nawet 10%. Proporcjonalna do uzyskiwanych wyników jest także cena. Za ten rodzaj panelu zapłacimy najmniej. Panele z krzemu amorficznego, monokrystaliczne oraz polikrystaliczne zaliczamy do modułów fotowoltaicznych pierwszego typu.

Panele z ogniw CdTe i CIGS

Są to moduły fotowoltaiczne drugiego typu, które charakteryzują się cienkowarstwowymi ogniwami. Ich grubość nie przekracza nawet kilku mikrometrów. Panele CdTe zbudowane są głównie z tellurku kadmu, który jest półprzewodnikiem. Są one produkowane przeważnie z jednego ogniwa, a na tle innych paneli wyróżniają się czerwonym kolorem. Ich sprawność oscyluje w granicach 12%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku paneli CIGS, które zbudowano z miedzi, galu oraz selenu.

Przy wyborze paneli słonecznych nie zawsze ich skuteczność powinna być podstawowym kryterium decydującym o ich zakupie. Warto pamiętać, że każdy dom jest inny i dla każdego gospodarstwa firma zajmująca się montażem modułów fotowoltaicznych przygotuje inną, najbardziej atrakcyjną ofertę, która w ciągu kilku lat pozwoli zaoszczędzić zdecydowaną część gotówki.

Komentarze  

-5 #1 PaneleOlga33 2018-12-10 10:21
Panele fotowoltaiczne to ekstra rozwiązanie! My mamy od OZE-Biomar i jesteśmy bardzo zadowoleni. Instalacja paneli przebiegła sprawnie i szybko, jakość super, także jesteśmy bardzo zadowoleni :)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież