Jak oszczędzać energię w domu?

Opublikowano: 06 listopad 2018, 13:26 Kategoria Rozmaitości

Energia w domu konsumowana jest codziennie. Używa się jej podczas korzystania z urządzeń elektrycznych, ale także w celu zapewnienia ciepła zimą bądź też ochłodzenia w czasie letnim. Warto więc zwrócić uwagę na to w jaki sposób się ją użytkuje, tak by wyszło jak najtaniej oraz z jak największą korzyścią zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska.

Jak oszczędzać energię w domu – oszczędność na ogrzewaniu

Aby jak najbardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie ocieplenie domu. Okna, dach, drzwi – wszystko to powinno być jak najbardziej szczelne, tak by nie przepuszczało ciepła zimą i by nie konieczne było nabywanie coraz większej ilości opału. Dobrym pomysłem są okna PCV, które oprócz tego, że nie przepuszczają ciepła są również wytrzymałe i stosunkowo niedrogie. Oszczędność ogrzewania można regulować za pomocą termostatu, który pomoże dobrać odpowiednią temperaturę do każdego pomieszczenia. Dobrze jest także zwracać uwagę czy meble bądź też zasłony nie blokują przepływu ciepła z kaloryfera. Dużą oszczędność osiąga się poprzez zmniejszanie temperatury na noc oraz wyłączanie ogrzewania na czas kiedy nie przebywa się w domu.

Jak oszczędzać energię w domu – oświetlenie

Światło to jeden z czynników naprawdę pożerających energię. Warto więc wybierać jak najbardziej oszczędne jego formy. Po pierwsze zaleca się wymianę żarówek tradycyjnych na energooszczędne. Daje to możliwość zmniejszenia poboru energii nawet o 85%. W pomieszczeniach, w których przebywa się dość krótko zaleca się stosowanie żarówek tradycyjnych. Sporą oszczędność powoduje również gaszenie światła przy wychodzeniu z pomieszczenia. W trakcie dnia najlepiej jest korzystać ze światła naturalnego – a więc nie zasłaniać okien, tak by jak najwięcej światła dostawało się do mieszkania. Oszczędność na świetle zapewni również jasny kolor ścian.

Jak oszczędzać energię w domu – oszczędność na eksploatacji sprzętów

Przy wyborze sprzętu gospodarstwa domowego należy kierować się efektywnością. Sprzęt o najwyższej efektywności posiada oznaczenie etykietą A, co oznacza, że niektóre modele mogą spowodować oszczędność energii w przedziale między 30 a 40%. Sporą oszczędnością jest zakup zmywarki do naczyń. Przy zmywaniu ręcznym zużywa się ok. 100 litrów wody, zaś zmywarka średniego poziomu zużywa ok. 40 litrów wody. Oszczędzać energię można również podczas gotowania. Czajnik bezprzewodowy zagotuje wodę w znacznie szybszym tempie niż ten, który jest stawiany na kuchence. Takie małe czynności jak nieotwieranie drzwi piekarnika podczas pieczenia mięsa czy ciasta, dobrze dopasowane przykrywki do garnków, zwracanie uwagi by podczas gotowania płomienie nie wychodziły poza obręb garnków – nie dość że przyspieszają przygotowywanie posiłków to jeszcze pozwalają zaoszczędzać energię. Odpowiednie korzystanie z takich sprzętów jak pralka, lodówka czy zamrażarka to także duża oszczędność, zarówno energii, jak i pieniędzy. Należy więc wyłączać je w odpowiednim momencie, pilnować zamkniętych drzwiczek w lodówce czy też uruchamiać pralkę w godzinach 22:00 – 6:00, kiedy energia jest nieco tańsza.

Sprawdź również: http://www.grako.pl/pl/

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież