Jak się starać o alimenty? Co warto wiedzieć o tej procedurze?

Opublikowano: 31 październik 2018, 09:35 Kategoria Rozmaitości

Rodzic, który podejmuje się po rozwodzie opieki nad dziećmi, ma prawo wystąpić o alimenty. W jaki sposób może dochodzić swoich praw? Jakie dokumenty powinien złożyć w sądzie? Kto decyduje o zasądzonej kwocie alimentów?

W jaki sposób odbywa się przyznanie alimentów?

Jeżeli strony potrafią się porozumieć, wówczas sprawnie ustalają wysokość alimentów otrzymywanych przez rodzica sprawującego opiekę nad wspólnymi dziećmi. Jeżeli jednak byli małżonkowie nie są w stanie dojść do jednej wersji, wówczas sąd przeprowadza postępowanie dowodowe.

Jak oblicza się wysokość alimentów i kto musi je płacić?

Sąd bada możliwości finansowe, zawód i szanse na znalezienie zatrudnienia rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Drugim aspektem są realne potrzeby dziecka, które powinny zostać sfinansowane (wyżywienie, ubiór, przybory szkolne). Sąd, biorąc pod uwagę wszystkie te przesłanki, określa kwotę alimentów. Dorastające i uczące się dziecko również może samodzielnie wystąpić do swojego rodzica o zapłatę alimentów, które przydadzą mu się w dalszym toku kształcenia, na przykład na pokrycie kosztów studiowania w innym mieście.

Kiedy można ubiegać się zapłaty alimentów od dziadków dziecka?

Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego dotyczy niestety wielu rodziców w Polsce. W takiej sytuacji osoba, na której po rozwodzie spoczęła opieka nad małoletnimi (najczęściej jest to matka) ma prawo ubiegać się zapłaty alimentów od dziadków dzieci, czyli byłych teściów. Zgodnie z art. 132 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, alimenty można uzyskać również wtedy, gdy rodzic zobowiązany do uregulowania świadczeń uległ poważnemu wypadkowi. Aby możliwe było skuteczne ubieganie się o zapłatę alimentów przez dziadków, rodzic aktualnie opiekujący się dziećmi musi znajdować się w trudnej sytuacji finansowej.

Jak wygląda procedura ubiegania się o alimenty od dziadków?

Rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, który chce uzyskać alimenty od dziadków swojej pociechy, składa pozew w sądzie rejonowym. Wykazuje w nim problemy finansowe w pokryciu wydatków związanych z dzieckiem (zakupów związanych z odzieżą, jedzeniem, zajęciami pozaszkolnymi czy lekami). Potrzeby dziecka muszą być usprawiedliwione i odnosić się do jego realnych wydatków. Powinien również udowodnić, że dziadkowie dziecka są w stanie pokryć zobowiązania alimentacyjne. Sąd zbada możliwości finansowe dziadków i na tej podstawie wyda decyzję.

Więcej na temat alimentów przeczytasz na blogu Pewny-prawnik https://pewny-prawnik.pl/blog/16/jak-sie-starac-o-alimenty.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież