Wakacyjne kursy wychowawców i młodych liderów harcerskich

Opublikowano: 27 lipiec 2018, 07:49 Kategoria Rozmaitości
harcerzezhppolewicz

Już po raz czwarty instruktorzy Hufca ZHP „Orłów” w Garwolinie organizowali akcję KiSS (Kursy i Szkolenia Specjalnościowe), nad którą w tym roku czuwała pwd. Katarzyna Łapacz, pełniąca funkcję kierownika.

W dniach 15 - 20 lipca na Stanicy Harcerskiej w Polewiczu koło Wilgi miały miejsce dwa wydarzenia - kurs przewodnikowski oraz kurs zastępowych i przybocznych, czyli łącznie około 60 uczestników. Co roku szkolenie przyciąga uwagę uczestników z całej Polski.

Celem kursu przewodnikowskiego jest kształcenie członków organizacji, by świadomie pełnili rolę wychowawcy i realizowali misję harcerstwa czyli wspieranie młodego człowieka we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu jego charakteru. Kurs przewodnikowski przyjął nazwę WIRUS 4.0, do czego nawiązywała ogólna medyczno-skautowa tematyka zajęć. Uczestnicy, jako osoby aspirujące do bycia instruktorem ZHP, na czas szkolenia wcielali się w rolę lekarzy, których zadaniem było rozwiązywanie problemów, rozmyślanie nad konkretnymi zagadnieniami ze świata młodzieży, wspieranie siebie i innych w rozwoju. Pierwszego dnia zostali podzieleni na grupy, czyli tytułowe „wirusy”, w których pracowali przez cały czas trwania kursu pod opieką wyznaczonych instruktorów.

Dodatkowym zadaniem każdego z „wirusów” było „zarażanie” innych harcerską postawą z różnych punktów widzenia. Każdy dzień szkolenia pogłębiał wiedzę uczestników w zakresie metodyki, rozwoju człowieka, planowania pracy drużyny czy wyznaczania celów i zamierzeń harcerskich akcji. Ponadto, przyszli instruktorzy poznawali zasady funkcjonowania ZHP, a także pełnili służbę na rzecz środowiska lokalnego w Ośrodku Socjoterapeutycznym „Wspólny Dom” w Wildze. Dzięki dobrej współpracy szybko się zintegrowali, wymieniali doświadczeniami, a wieczorami zasiadali do wspólnych dyskusji i śpiewania z gitarą w tle.

W tym samym czasie po drugiej stronie rzeki odbywał się kurs zastępowych i przybocznych „KOMNATA”. Uczestnicy zostali zaproszeni do czarodziejskiego świata J.K. Rowling, gdzie odbywali swoje „lekcje”. Mimo wakacji, dzieci i młodzież bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, których celem było przygotowanie do bycia młodym liderem w swoim środowisku oraz współorganizatorem wydarzeń, nie tylko harcerskich. Uczestnicy uczyli się w jaki sposób prowadzić grupę by dobrze funkcjonowała oraz jak umiejętnie realizować swoje plany i prace.

Oczywiście każde z zajęć było również doskonałym momentem na poznanie wartości, jakimi powinien odznaczać się harcerz -przede wszystkim szacunkiem do drugiego człowieka, aktywnym działaniem i pomocą bliźniemu w potrzebie. Nie zabrakło czasu na odpoczynek od codzienności szkolnej, zabawę i wspólne gry na łonie natury. Jeśli była taka możliwość, każde z zajęć realizowano z podziałem na grupy, co miało zachęcić do zdrowego, harcerskiego współzawodnictwa.

Choć programy kursów były wypełnione wieloma zajęciami, to absolwenci wrócili do swoich domów naładowani pozytywną energią i motywacją do podjęcia nowych działań w swojej harcerskiej służbie. Do zobaczenia na szlaku!

mat. pras.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież