Jak zwiększyć skuteczność obróbki skrawaniem?

Opublikowano: 18 maj 2018, 16:12 Kategoria Rozmaitości

Obecny kapitalizm działa na podstawowej zasadzie – rozwój przedsiębiorstwa bez względu na jego wielkość jest uwarunkowany inwestycjami jakich dokonuje. Od ich wielkości i efektywności zależy dynamizm ów rozwoju.

Dotyczy to także, a nawet przede wszystkim przedsiębiorstw, które posiadają zaplecze techniczne w postaci parku maszyn. Dawniej podstawowe procesy były możliwe do ukończenia dzięki pracy kilku urządzeń, a nawet kilkunastu. Dziś maszyny mogą działać niezależnie, co walnie przyczynia się do zwiększenia skuteczności prac produkcyjnych, a co za tym idzie – wzrostu rozwoju.

Doskonałym przykładem potwierdzającym powyższą tezę są zwykłe nakrętki. Dawniej po ich wytoczeniu należało je metodą ręczną gwintować, co pochłaniało dużo czasu i zwykłego ludzkiego wysiłku. W konsekwencji przedsiębiorcy mieli do czynienia ze znacznie większymi kosztami oraz przedłużonym czasem realizacji zamówienia. Obecnie problemy te nie istnieją, bowiem na wyposażeniu większości dużych przedsiębiorstw znajdują się zautomatyzowane tokarki. Nowoczesne maszyny wyposażone w specjalne systemy komputerowe walnie przyczyniły się do większej efektywności prac.

zdjecie-2.jpg

Nie bez przyczyny automaty typu CNC stopniowo wypierają tradycyjne metody produkcji. Nowoczesne sposoby wykonania poszczególnych elementów niosą ze sobą znacznie większą precyzję – zwłaszcza w przypadku złożonych i skomplikowanych projektów. Specjalne przechwyty oraz innowacyjne narzędzia dają nam możliwość wytoczenia nawet najdrobniejszego detalu – łącznie z jego frezowaniem oraz gwintowaniem. Wszystko to w ramach obecności jednej – wielofunkcyjnej maszyny wyposażonej w system komputerowy. Oszczędność czasu i zasobów ludzkich to tylko niewielka część zalet jakie gwarantują nam tytułowe urządzenia. Do pozostałych zaliczyć należy przede wszystkim precyzję oraz powtarzalność.

Dzięki nowej formule maszyny mogą produkować elementy seryjnie, zaś do roli człowieka należy wyłącznie sprawowanie nad nimi pieczy i kontrolowanie ich prac. W efekcie wydajność produkcji znacznie wzrasta podobnie jak realny zysk. Inwestycja w profesjonalne maszyny CNC pozwala ponadto na wykonywanie złożonych – seryjnych oraz indywidualnych zamówień, które nie byłyby możliwe do zrealizowania nawet w przypadku przestarzałych automatów.

zdjecie-2.jpg

Oczywiście problemu nie rozwiąże obecność jednej, a nawet dwóch maszyn. Aby uzyskać realny zysk należy poszerzać park maszyn nie zapominając przy tym o powstających notorycznie – nowych formułach i oprogramowaniach. Ważne jest aby inwestować w nowoczesne sterowniki cnc, które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html Regularne doinwestowywanie zaplecza technologicznego jest gwarantem pewnej przyszłości, co w przypadku przedsiębiorstw stanowi warunek jakiegokolwiek rozwoju. Zależność jest w tym przypadku banalna i doszukiwać się jej można u podstaw przedsiębiorczości – jeśli zakład ma odpowiednią moc przerobową, to w każdej chwili może pokusić się o nowe zlecenia, a w przyszłości o poszerzenie oferty usługowej.

zdjecie-4.png

Po prawdzie urządzenia typu CNC nie są w rankingach dotyczących najniższych kosztów eksploatacji, ale z drugiej strony udowodniono, iż ich obecność przyczynia się do zwiększonego zaufania wśród potencjalnych klientów. Prawdopodobieństwo otrzymania intratnego zlecenia z ubogim parkiem maszyn jest równe zeru. Największy zysk jest osiągany z projektów złożonych i wieloetapowych, dlatego w tej sytuacji jedyną możliwą drogą do efektywnego rozwoju przedsiębiorstwa jest inwestycja w wielofunkcyjne i profesjonalne urządzenia typu CNC.

Artykuł dostarczył sklep EBMIA.pl oferujący części i elementy budowy maszyn i automatyki.

zdjecie-2.jpg

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież