Antykomentator, czyli kto?

Opublikowano: 24 luty 2012, 18:43 Kategoria Moim zdaniem

Przez prawie 11 miesięcy od wystartowania portalu dodano u nas ponad 5800 komentarzy. Autorów dwóch z nich ustalają organy ścigania. Kilkadziesiąt nie zostało opublikowanych, bo nie sprostały wymogom regulaminu. I gdyby taki „przesiew” prowadzić dalej, to pewnie tylko połowa z wszystkich komentarzy coś wnosiła do sprawy. Reszta to antykomenatrze pisane przez antykomentatorów.

Rzecz o wolności i zajadliwości, czyli felieton na dwa głosy

W rozmowie z osobą, która nie podarowała komentatorowi posądzenia o łapówkarstwo, doszedłem do wniosku, że w Garwolinie nie może się nic nikomu udać. Nie może osiągnąć sukcesu, bo pewnie stoją za tym układy i układziki. Nie może wygrać zawodów sportowych, bo pewnie przeciwnicy byli „cienkimi Bolkami”. Nie można, bo... tak. Nie można, bo... ja tego nie osiągnąłem.

Po co o tym piszę? W ostatnich tygodniach w lokalnych portalach można dostrzec nagromadzenie wpisów komentatorów, a raczej antykomentatorów. Po fali komentarzy bliska osoby, której spalił się dom, zraziła się do mediów, których wsparcie mogło okazać się bezcenne w kwestii pomocy.

Antykomentatorowi zależy przede wszystkim na dołożeniu oliwy do ognia, czyli podgrzaniu „dyskusji”. Często kolejne komentarze, pisane pod różnym nickiem, wychodzą z tego samego numeru IP, czego wy – czytelnicy nie widzicie. Nie wspominając o prawdziwości „sensacyjnych” stwierdzeń antykomentatora.

Antykomentator sieje zamęt. Kilkukrotnie w naszym portalu ktoś dodawał komentarze, w stylu „było tu tyle komentarzy, a teraz żadnego”. A tymczasem był to pierwszy komentarz pod tekstem. „Cenzurujecie komentarze” – piszą inni. Owszem cenzurujemy, ale dobrze wiecie, które komentarze nie są dopuszczane (stosowna adnotacja). Dla wnikliwych – z ponad 5800 niedopuszczonych zostało 35.

Antykomentator chce za wszelką cenę wzbudzić nienawiść wśród lokalnych portali. Próbuje wmawiać, że autorami wpisów nawołujących np. do bojkotu portalu X są pracujący w portalach Y i Z. Brawo za kreatywność.

Antykomentator myśli, że jest anonimowy. Czy aby na pewno? Nie dalej jak jesienią ubiegłego roku lokalną prasę obiegły przeprosiny młodego mieszkańca Garwolina, który w komentarzu sugerował układy korupcyjne na linii magistrat-prywatni przedsiębiorcy.

Antykomentator broni się konstytucyjną wolnością słowa. Do każdej wolności, a szczególnie słowa, trzeba dorosnąć.

Łukasz Korycki

 

Z wolnością słowa jest jak z nożem. Jeśli dasz go małemu dziecku, nie pokazując wcześniej jak go używać, żeby sobie i innym nie zrobić krzywdy, to skutki mogą być tragiczne. Komentarze podnoszą jakość wszelkich elektronicznych mediów i dają możliwość zabrania głosu niekiedy w bardzo ważnych sprawach, ale najgorzej, kiedy to niewinne narzędzie dostaje się w niepowołane ręce. W dobie Internetu „używanie” sobie w sieci stało się chyba dla niektórych pewnego rodzaju hobby. Aby dopiec, dołożyć, dokopać i oczernić. I pewnie nikt z tych odważnych nie zdaje sobie sprawy, ze stukając w klawiaturę może zrobić komuś krzywdę.

Sztuczne nakręcanie dyskusji, wyłapywanie najmniejszego błędu, najczęściej po to, żeby odwrócić uwagę od siebie albo poprawić sobie samoocenę. Tak to niestety wygląda. Stare przysłowie „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” nabrało zdecydowanie nowego wymiaru. Więc pamiętaj drogi antykomentatorze, że ciebie też może kiedyś dopaść ostrze internetowego noża. A tym, którzy muszą się mierzyć z komentarzami pod swoim adresem polecam najnowszy przebój Comy – „Los, cebula i krokodyle łzy”. Widać to nie jest problem tylko naszej małej społeczności…

Justyna Dybcio

Komentarze  

+2 #12 obiektywnieOB 2012-03-05 15:12
uważam że policja ma ważniejsze sprawy niż ustalanie tożsamosci komentatorów których komentarze mają znikomą szkodliwość społeczną, jeżeli pójdziemy tą drogą to należy zamykać tych którzy protestują przeciw ACTA, reformie emerytalnej i podwyżce cen benzyny. Każdy wie że to bezcelowe, a Ci co osądzają powinni mieć świadomość że też mogą być osądzeni. Nikt nie jest wieczny.
Cytować
+5 #11 Przymróżenie okaTomek 2012-03-05 13:05
Myślę, że każdy myślący człowiek nie bierze na serio wszystkich komentarzy i ma filtr w głowie - a co sobie ktoś poszczeka to niech mu tam będzie, zresztą, poziom wielu wielu wypowiedzi na forach jest poniżej poziomu jakiegokolwiek, więc nie ma o co się bić. Komentarz na forum jest jak słowo na CB-Radio - można się wnerwić, a można też dać sobie odpust. Społeczeństwo jest coraz bardziej sfrustrowane obietnicami bez pokrycia, tak że co chwila ktoś wybucha i wali komentarz po to by się wyładować, idzie w sumie ku temu, że coraz bardziej sami będziemy wybuchać i nawzajem się oksarżać - można naprawdę inaczej - albo nie czytać wcale - albo mimo wszystko robić to z przymróżeniem oka.
Cytować
-1 #10 Już zaplaciłem !!!konio 2012-02-29 23:15
Podatek dochodowy za rok 2011 ,zdrówka życzę i radzę dbać o głowę 22:06 nie narażać na przeciągi i inne takie.Pozdrawia m!!!!konio
Cytować
-1 #9 Już zapłaciłem !!!konio 2012-02-29 22:46
Podatek dochodowy za rok 2011 ,zdrówka życzę a szczególnie radzę dbać o głowę,nie narażać ją na przeciągi i inne takie.Pozdrawia m!!!!konio
Cytować
-1 #8 Uśmiałem się do łezkonio 2012-02-29 22:38
myślę ,że Pan Prezes Mrugała nie ma mi tego za złe.Pozdrawiam! !!!konio
Cytować
-4 #7 tak konioobsrewatorze 2012-02-29 22:06
właśnie słychać dżwięk tych twoich zwieraczy, które puszczają. A no własnie, za głupoty zapłacisz:-)
Cytować
+4 #6 I w ten sposob zabijecieobsrewator 2012-02-29 07:47
komentowanie na portalach 'bedockich'. To nie onet czy wp gdzie w setkach komentarzy ginie ten jeden. Z drugiej strony jak ktoś pisze ' głupoty' to dlaczego ma nie odpowiedzieć za nie. Od dawna wiadomo, że internet nie jest anonimowy.
A tak teraz komuś zwieracze puszczają.

PzdrK.
Cytować
+1 #5 Pomyłkakonio 2012-02-28 19:39
Nie przypominam sobie bym kogokolwiek oskarżył o korupcję bądź obraził ,satyra nie jest podstawą do sprawy sadowej ,ja obstawiam "słynny" komentarz dotyczący kredytu w Banku Spółdzielczym i drugi także jakieś oskarżenia o kolesiostwo ,łapownictwo i takie tam ,nie pamiętam już tematu przy którym to było aczkolwiek tak jak powiadam najprawdopodobn iej obydwa komentarze dotyczą posądzenia o wspomniane już łapownictwo, bez dowodów winy.Pozdrawiam !!!!konio
Cytować
-4 #4 stawiam, że koniado jaśka 2012-02-28 18:14
bo jakoś ostatnio przycichł:-)
Cytować
-6 #3 bo tak chcedawacie plusy 2012-02-28 16:19
adminie, możesz coś więcej o tej drugiej sprawie powiedzieć?
Cytować
+8 #2 ?jasiek 2012-02-25 16:41
''Autorów dwóch z nich ustalają organy ścigania.''
czyli których ?
Cytować
0 #1 Ostatnio wysoko na liście trójkiComa 2012-02-25 11:09
"I po co czytasz komentarze
sfrustrowanych miernot?
Niech się durnie trują jadem,
oszczędź sobie złego."
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież