reklama

100 lat niepodległości! Inauguracja obchodów w CSiK

Opublikowano: 02 marzec 2018, 15:10 Kategoria Kultura
CSiK
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Kamienie Milowe Niepodległości ? pod takim hasłem przez cały rok w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie będą się odbywały wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileusz zainaugurował wczoraj spektakl ?Ojczyzny? w wykonaniu Studia S3 z Warszawy. Kolejna okazja do wspólnego świętowania 19 kwietnia.

- Rok 2018 to szczególny rok w naszym kraju. W listopadzie obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale cały rok jest rokiem jubileuszowym. My również włączamy się w to świętowanie. Chcemy przypomnieć ważne daty historyczne, ważne wydarzenia, ale też chcemy pokazać, że kultura w znacznym stopniu stanowi o tożsamości danego kraju i przez to wpływa na jego niepodległość  - mówił podczas wczorajszego wydarzenia Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sali widowiskowej CSiK można było obejrzeć wczoraj spektakl ?Ojczyzny? w wykonaniu Studia Sztuk Scenicznych S3 z Warszawy. To autorski, dwuaktowy spektakl muzyczny Spektakl to kolaż pozornie niezwiązanych ze sobą historii i scen z życia ludzi, zamieszkujących w jednym z bloków na warszawskiej Pelcowiznie. Ciekawa jest sama forma spektaklu, która ma odzwierciedlać chaos, jaki panuje w nas samych jako wspólnocie i jednostce. Stanowi narzędzie do uwypuklenia przekazu artystycznego. Miejsce życia jest jedno, jednak przekrój doświadczeń ludzkich tworzy zróżnicowaną mozaikę - pełną smutku i skomplikowanych sytuacji, ale nie tylko. Wszystko przepuszczone przez pryzmat patriotyzmu w czasach, w których wszelkie wartości wydają się ginąć wśród ponurej i nierzadko trudnej codzienności, w której wartości takie jak miłość i ojczyzna często są wykrzywiane jak w krzywym zwierciadle zaś ich faktycznemu znaczeniu przypisuje się "gęby". 

reklama


Kierownictwem muzycznym oraz opieką artystyczną nad całym zespołem zajęła się śpiewaczka Małgorzata Godlewska prowadząca w Warszawie Studio Sztuk Scenicznych S3. Małgorzata Godlewska skomponowała również muzykę do spektaklu. Reżyserem spektaklu jest nauczycielka aktorstwa ze Studio "S3" - Daria Brudnias - aktorka teatralna telewizyjna znana ze szklanego ekranu. Za choreografię odpowiada nauczyciel tańca "S3" - Jacek Czygrinow, który jest mistrzem Polski i świata federacji IDO w formacjach i mini-formacjach Jazz oraz Modern.

Spektakl poprzedziła krótka prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych, którą wygłosił Maciej Łyżwiński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą powiatu garwolińskiego Markiem Chciałowskim i burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim. Na widowni zasiedli między innymi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Kamienie Milowe Niepodległości ? to hasło dające wspólny mianownik wszystkim wydarzeniom włączonym w obchody jubileuszowe, które zostaną zorganizowane w CSiK. Warto wpisać sobie do kalendarza 19 kwietnia, 1 sierpnia, 8 września, 11 listopada i 13 grudnia.

- Chcemy, żeby ten przekaz nie był jednoznaczny. Będziemy zachęcać do refleksji, do takiego indywidualnego podejścia do idei patriotyzmu i do tego, żeby każdy zadał sobie pytanie, czym patriotyzm dla niego jest w sensie osobistym ? podkreślał dyrektor CSiK.

Najbliższe wydarzenie w ramach jubileuszu odbędzie się 19 kwietnia. ?Od romantyczności do współczesności? ? to tytuł wyjątkowego koncertu, podczas którego w sali widowiskowej CSiK wystąpią laureaci Festiwalu Piosenki Poetyckiej ?A źródło wciąż bije?, lokalna formacja ?Namotane? oraz zespół Piramidy w specjalnym programie ?Mickiewicz unplugged i dwa Norwidy?.

Więcej informacji o tym wydarzeniu już wkrótce na www.csik.garwolin.pl

mat.pras.

fot. CSiK

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama