reklama

?Ojczyzny? ? inauguracja obchodów 100-lecia niepodległości Polski w CSiK

Opublikowano: 23 luty 2018, 07:14 Kategoria Kultura
CSiK
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Kamienie Milowe Niepodległości ? pod takim hasłem przez cały rok w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie będą się odbywały wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Już 1 marca będzie można obejrzeć spektakl ?Ojczyzny? w wykonaniu Studia Sztuk Scenicznych S3 z Warszawy.

- To wyjątkowy rok dla naszego kraju. Chcemy uczcić 100-lecie niepodległości Polski, przypominając ważne daty w historii naszego kraju, które miały miejsce na przestrzeni wieku, ale nie tylko. Będziemy odwoływać się do naszego dorobku kulturalnego, bo w dużej mierze to kultura buduje naszą tożsamość ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Kamienie Milowe Niepodległości ? to hasło dające wspólny mianownik wszystkim wydarzeniom włączonym w obchody jubileuszowe, które zostaną zorganizowane w CSiK. Warto wpisać sobie do kalendarza 19 kwietnia, 1 sierpnia, 8 września, 11 listopada i 13 grudnia.

reklama


Inauguracja obchodów odbędzie się 1 marca. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sali widowiskowej Domu Kultury wystąpi Studio Sztuk Scenicznych S3 z niecodzienną opowieścią o codzienności.

To autorski, dwuaktowy spektakl muzyczny "Ojczyzny". Spektakl to kolaż pozornie niezwiązanych ze sobą historii i scen z życia ludzi, zamieszkujących w jednym z bloków na warszawskiej Pelcowiznie. Ciekawa jest sama forma spektaklu, która ma odzwierciedlać chaos, jaki panuje w nas samych jako wspólnocie i jednostce. Stanowi narzędzie do uwypuklenia przekazu artystycznego. Miejsce życia jest jedno, jednak przekrój doświadczeń ludzkich tworzy zróżnicowaną mozaikę - pełną smutku i skomplikowanych sytuacji, ale nie tylko. Wszystko przepuszczone przez pryzmat patriotyzmu w czasach, w których wszelkie wartości wydają się ginąć wśród ponurej i nierzadko trudnej codzienności, w której wartości takie jak miłość i ojczyzna często są wykrzywiane jak w krzywym zwierciadle zaś ich faktycznemu znaczeniu przypisuje się "gęby". 

Celem spektaklu jest pokazanie, że mimo często różniących nas wartości, przekonań, życiowych doświadczeń to właśnie nasza ojczyzna, której powinniśmy strzec ponad wszelką miarę i miłość, którą powinniśmy się darzyć i za jej pomocą budować jako naród i wspólnota, która przeszła przez ogień trudów przeszłości, są wartościami ponadczasowymi i najwartościowszymi.

Kierownictwem muzycznym oraz opieką artystyczną nad całym zespołem zajęła się śpiewaczka Małgorzata Godlewska prowadząca w Warszawie Studio Sztuk Scenicznych S3. Małgorzata Godlewska skomponowała również muzykę do spektaklu. Reżyserem spektaklu jest nauczycielka aktorstwa ze Studio "S3" - Daria Brudnias - aktorka teatralna telewizyjna znana ze szklanego ekranu. Za choreografię odpowiada nauczyciel tańca "S3" - Jacek Czygrinow, który jest mistrzem Polski i świata federacji IDO w formacjach i mini-formacjach Jazz oraz Modern. Oprawą muzyczną zajęli się zaś muzycy Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz czołowi artyści młodego pokolenia z rodzimej sceny. Jako aktorzy wystąpią uczniowie Studio Sztuk Scenicznych S3. Spektakl "Ojczyzny" w całości został stworzony i wyprodukowany przez Studio Sztuk Scenicznych "S3" Małgorzaty Godlewskiej.

Spektakl ?Ojczyzny? będzie można obejrzeć 1 marca o godzinie 13:00 w sali widowiskowej CSiK, ul. Nadwodna 1.

mat.pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama