Chóralna uczta

Opublikowano: 17 październik 2011, 12:31 Kategoria Kultura
Festiwal Muzyki ChóralnejchórymuzykaCSiKMitura

Osiem minikoncertów, podczas których usłyszeć można było dzieła muzyczne z całego świata. Na koniec wspólne wykonanie przez prawie 200 chórzystów „Alleluja” z oratorium Mesjasz Heandla. Tak wyglądała uroczysta gala kończąca IV Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie.

- To jest chwila, na którą czekałem cały rok. To największy chór na Mazowszu, a może nawet i w Polsce, ale też dzieło jedno z największych – mówił Radosław Mitura, współorganizator festiwalu, chwilę przed wykonaniem finałowego „Alleluja”.

Chórem, w którym zaśpiewali wszyscy wykonawcy festiwalu pokierował dr hab. Kazimierz Bukat, dyrygent Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Przez trzy dni w powiecie garwolińskim rozbrzmiewała muzyka chóralna. IV Dni Muzyki Chóralnej rozpoczęły się w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. W sobotę w sali kinowej Domu Kultury wystąpili zagraniczni goście z Białorusi, Ukrainy i Czech. Przez całą niedzielę chóry koncertowały w parafiach garwolińskiego dekanatu - w Marianowie, Garwolinie, Uninie, Miętnem, Trąbkach i w Górznie.

W niedzielę punktualnie o 16 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie rozpoczęła się uroczysta gala kończąca festiwal. Ponad dwugodzinny program wypełniły koncerty ośmiu chórów z Polski i z zagranicy. Wystąpił chór Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie pod dyrekcją Marty Zdrajkowskiej, Chór Kameralny "Ab Imo Pectore" z Ożarowa Mazowieckiego, któremu dyrygował Mariusz Latek, Chór Miasta Garwolina pod dyrekcją Radosława Mitury, chór Szkoły Wokalno-Chóralnej "Kantylena" z Gorek pod dyrekcją Oksany Zapevalovej, Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego z Mińska Mazowieckiego, któremu przewodniczył Tomasz Zalewski, chór Schola Cantorum Maksymilianum z Józefowa pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego, chór Cappella Polyphonica Salesiana z Brna, któremu dyrygowała Jiřina Pleská oraz Męski Municypalny Chór HOMIN ze Lwowa pod dyrygenturą Ruslana Lyashenko.

Na ręce wszystkich dyrygentów złożono podziękowania w formie dyplomów. Identyczne trafiły także do osób, które pomogły w organizowaniu festiwalu – między innymi do starosty Marka Chciałowskiego, wicestarosty Stefana Gory, burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego, wójta gminy Górzno Waldemara Sabaka oraz księży parafii, w których występowały chóry.

Organizatorem festiwalu było Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Szkoła Muzyczna I stopnia w Garwolinie oraz parafia Przemieniania Pańskiego w Garwolinie. Patronat nad imprezą sprawowali Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Garwolińskiego oraz Burmistrz Miasta Garwolin.

JuDy

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież