Chóry na start

Opublikowano: 14 październik 2011, 20:08 Kategoria Kultura
muzyka chóralnachórykościół

- Możemy być dumni, że w małym mieście mamy tak duży festiwal – mówił dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie Radosław Mitura inaugurując IV Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej.

Pierwszy akcent imprezy, która potrwa na terenie powiatu do niedzieli, odbył się dzisiaj w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. - Bardzo się cieszę, że muzyka chóralna ponownie zagościła w naszym mieście – zaznaczał Marek Chciałowski. Starosta powiatu razem z burmistrzem Garwolina i marszałkiem województwa jest patronem honorowym DMC.

Uroczystego otwarcia Dni dokonali wspólnie Radosław Mitura, Marek Chciałowski i Jarosław Kargol – dyrektor Centrum Sportu i Kultury. W murach świątyni przy ul. II Armii Wojska Polskiego zaprezentowały się trzy chóry. Na początek Chór Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie pod dyrygenturą Marty Zdrajkowskiej. Grupa istniejąca od 2007 roku zaprezentowała się m.in. w „Ave Maria” według Davida Gamiltona i „No body knows” w opracowaniu Johna Philipsa.

Przed ponad setką widzów zaśpiewał chór szkolny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Nazwany przez Radosława Miturę najmłodszych w powiecie (istnieje od października 2010) chór wykonał m.in. „Klaszczmy rękoma”, „Bóg jest miłością”, „Alleluja” Leonarda Coena.

Na zakończenie w sześciu utworach wystąpili się goście z Gorek na Białorusi. Dziecięcy Chór Szkoły Wokalno-Chóralnej „Kantylena” ma uznaną renomę w kraju i zagranicą. Chórzystami zza wschodniej granicy dyryguje Oksana Zapevalova, która zaśpiewała solową partię operową.

Szczegółowy program IV Międzynarodowych Dni Muzyki Chóralnej znajdziesz TU.

łk

Komentarze  

+1 #9 obecnymiłośnik 2011-10-17 16:46
Podejrzewam że ci co narzekają na niską frekwencję wcale jej nie podnieśli swoją obecności, a wnioski wyciągnęli z zamieszczonych na portalu zdjęć. A, że na wszelki wypadek ponarzekać warto, bo to nic nie kosztuje, a wręcz tak po polsku wypada, no to narzekają. Bo do tego żeby coś merytorycznie o festiwalu napisać to trzeba być i mieć wiedzę. Proponuję na przyszłość podnieść 4 litery i aktywnie w wydarzeniu uczestniczyć, może wówczas coś sensownego da się na portalu napisać. Ps. Koniu! dobrze, że w łeb dostałeś tym mopem, masz mądrą żonę, bo ciebie to też dotyczy. - miłośnik buraków -
Cytować
0 #8 muzyka, śpiewzocha 2011-10-16 12:43
Dziś na inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina na mszy św. transmitowanej przez program I PR z Bazyliki Św.Krzyża w Warszawie, w kazaniu można było usłyszeć czym jest śpiew, muzyka dla człowieka, dla liturgii. Jak ważne jest wychowanie muzyczne. Szkoda tylko że tak rzadko się o tym mówi a jeszcze mniej robi. Ale do rzeczy. Wczoraj w GOK-u wspaniały koncert. Mnie szczególnie zachwycił męski chór ze Lwowa. Brawo organizatorzy!
Cytować
+1 #7 festiwalWarszawianka 2011-10-15 23:03
Kochani, byłam na festiwalu w pietek i sobotę. Polecam wszystkim, którzy lubią sztukę przez duże SZ. W tak malym mieście tak duży festiwal to coś, cieszcie się tym. Oczywiście o niedzieli nie zapomnę. Pozdrawiam
Cytować
+5 #6 Brak zainteresowaniazocha 2011-10-15 15:28
Brak zainteresowania ? Nic nie dzieje się samo. W szkołach brak chórów. Na szkolnych zabawach od najmłodszych klas bęk i ogłuszający i ogłupiający łomot W niektórych szkołach na przerwach to samo. W radiu, TV tylko wybrane audycje nadają melodyjną muzykę z tekstem. Młodzież nie jest ani głucha ani głupia. Tylko jej trzeba pokazać że jest jakaś alternatywa a nie tylko bełkot i łomot. Rośnie kolejne pokolenie głuchych. Bo nawet dorosłym nie chce się dziecka wziąć za rękę i ruszyć dupska z domu choć Kulturę ma na wyciągniecie reki. Nie trzeba wycieczek do Warszawy. Najłatwiej wypisywać że Tu się nic nie dzieje.
Cytować
+2 #5 W niedzielę będzie więcejkonio 2011-10-15 08:44
Przecież w piątek czy sobotę każdy sprząta robi zakupy ,,,,lub pisze tak jak ja ......eeee ,oj ...boli ...właśnie dostałem mopem po głowie od małżonki stąd muszę kończyć,chyba jednak "stara parafia to bardziej wyeksponowane miejsce na tego typu kulturę.Pozdraw iam!!!!konio
Cytować
+2 #4 festiwalbedok 2011-10-15 08:21
Zróbcie festiwal disco-polo to wtedy przyjdą tłumy ludzi a nie silicie się na ,,kulturę wyższą" którą ludzie mają w d.... Garwolin to nie stolica tylko prowincjonalny grajdołek.
Cytować
0 #3 frekwencja mizernax 2011-10-15 07:17
rzeczywiście ludzi MAŁO pewnie to IV ostatni festiwal ........
Cytować
+3 #2 opiniaGwidon 2011-10-15 02:24
problem nie w tym że ludzi nie interesuje muzyka chóralna tylko w tym, ze ludzi rzadko interesuje cokolwiek ;] (uśmiech wyrażający ironię), gdyby nie młodzież tak samo na meczach piłki nożnej byłaby tylko przytoczona "garstka ludzi", to samo na siatkówce, więc może zorganizować coś co ludzi zainteresuje... czyli ?, no własnie, czyli co ;] ?

Garwolin w gruncie rzeczy Garwolin nie jest znowu takim dużym miastem, kościół M.B. Częstochowskiej nie jest w centrum miasta, inauguracja miała początek w piątkowy wieczór, więc ludzie ledwo zdążyli wrócić z pracy i mógłbym wymieniać więcej powodów, ale zwyczajnie ze względu na porę mi się po prostu nie chce. Jestem natomiast pewien że na kolejnych koncertach zjawi się już przynajmniej "kilka garści" ludzi więcej :)
Cytować
0 #1 festiwalagata 2011-10-14 20:36
Jak na taki Festiwal "garstka ludzi" widocznie Garwolinian nie interesuję muzyka chóralna ale organizatorzy tego nie rozumieją , może wymyśleć inny festiwal cieszący się powodzeniem .
Cytować