Powiślaki 2016 – Złote Basy rozdane

Opublikowano: 10 czerwiec 2016, 07:12 Kategoria Kultura
MaciejowicePowiślaki

To niezwykłe wydarzenie kulturalne w gminie Maciejowice. Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki” to coroczna okazja do spotkania z muzyką ludową. Na ogólnopolski festiwal w Kazimierzu Dolnym pojadą zespoły „Wolenianki” i „Wici” z Trzcińca. Wyróżnienie otrzymały Iwowianki. Mieszkańcy Maciejowic przyznają, że zmagania uczestników wnoszą w życie miejscowości wiele radości.

4 czerwca odbył się w Maciejowicach XXIII Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „POWIŚLAKI”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali zastępca wójta Gminy Maciejowice Ryszard Brodziak oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk.

W tegorocznych „Powiślakach” udział wzięło 12 kapel, 6 solistów instrumentalistów, 8 solistów śpiewaków oraz 4 zespoły śpiewacze. I to właśnie w takich kategoriach komisja konkursowa w składzie mgr Anna Michalec, dr Agata Kusto oraz dr Tomasz Rokosz przyznała nagrody.

W kategorii kapel ludowych, Złote Basy trafiły do kapeli „Jaśki” i kapeli Henryka Gwiazdy. Pierwsze nagrody otrzymała kapela Tadeusza Lipca i kapela Waldemara Fokta, drugie - kapela „Powiślaki”, kapela Stanisława Figielskiego, kapela Jana Kmity, kapela Henryka Zawadzkiego, kapela Delaturów za przyswojenie tradycyjnego repertuaru muzycznego i stylu gry, a trzecie – kapela „Mazowszaki”

W kategorii solistów instrumentalistów statuetkę Złote Basy otrzymał Tadeusz Sałbut. Pierwszą nagrodę otrzymali Zdzisław Kwapiński i Jerzy Drzewiecki, drugą - Marian Jacak, Adam Tarnowski, trzecią - Stefan Dziubiński.

W kategorii zespoły śpiewacze Złotych Basów nie przyznano, za to pierwsza nagroda trafiła do zespołu Woleniaki, a druga do zespołu Wici z Trzcińca. To właśnie te kapele zostały także wyróżnione delegacją na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Trzecia nagroda powędrowała do zespołu Mlądz z Otwocka. Zespół Iwowianki otrzymał wyróżnienie.

W kategorii solistów śpiewaków statuetkę Złote Basy przyznano Bogusławie Drzewickiej. Pierwszą nagrodę otrzymały Krystyna Ciesielska i Maria Pęzik. Drugą - Zofia Kucharczyk i Barbara Kietlińska, trzecią - Joanna Tęcza, a wyróżnienie - Zofia Pracz.

Organizatorami konkursu było Muzeum Regionalne w Siedlcach przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach.

maciejowice.pl/oprac. jd

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież