reklama

Mdzlevari ? muzyczna podróż do Gruzji

Opublikowano: 19 październik 2015, 13:16 Kategoria Kultura
mdzlevaridmchdni muzyki chóralnejcsik
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Gwiazdą tegorocznych VI Dni Muzyki Chóralnej był męski chór Mdzlevari z Gruzji. Potężne głosy artystów zyskały ogromne uznanie wśród garwolińskiej publiczności, która miała okazję wysłuchać chóru podczas koncertu w Domu Kultury oraz na uroczystej gali kończącej tegoroczną chóralną ucztę.

W sobotę na scenie CSiK wystąpił męski chór Mdzlevari z Gruzji. Chór stale gra koncerty, bierze udział w programach telewizyjnych i radiowych, przez co popularyzuje gruzińską muzykę folkową. W krótkim czasie Mdzlevari zdobył wiele nagród w festiwalach. Zespół zajmował pierwsze miejsca na festiwalu country ?Golden Eagle?, ?World Youth`s Competition? w Gruzji, na festiwalu w Tbilsi, na gruzińskim festiwalu piosenek folkowych oraz na festiwalu ?The voices of the Future? (?Głosy przyszłości?). Chór wygrał nagrodę na Moskiewskim Festiwalu Wielkanocnym i zajął pierwsze miejsce na Festiwalu Głosów Prawosławnych w Pomorie (Bułgaria). Repertuar Mdzlevari zawiera ponad 60 piosenek z różnych regionów Gruzji.

 

reklama


- Nasz chór ma już 20 lat. Dzisiaj zaśpiewa przed Wami 8 chórzystów, starsze pokolenie naszego chóru, ale w sumie to aż 160 osób. W tym także studenci i dzieci. Dzisiaj usłyszycie tradycyjne utwory gruzińskie ? mówił Zurab Sparkaszwili, menadżer zespołu, nie kryjąc radości z tego, że chórzyści z Mdzlevari mogą zaśpiewać dla garwolińskiej publiczności.

Chórzyści z Gruzji mieli okazję spotkać się z Chórem Miasta Garwolina podczas Międzynarodowych Spotkań Chóralnych w Bułgarii organizowanych przez Natalię Barabanscicova. Przyjaciółka zarówno garwolińskiego chórzystów, jak i artystów z Gruzji, prowadziła sobotni koncert. Wspominała występ jej chóru Rapsodia podczas II Dni Muzyki Chóralnej, spotkania z chórem z Gruzji. Przede wszystkim jednak komentowała publiczności to, co się muzycznie działo na scenie ? pochodzenie utworów, znaczenie w kulturze i tradycji gruzińskiej. Połączenie słów, obrazów i niesamowitej muzyki pozwoliło przenieść się publiczności do dalekiej Gruzji ? usłyszeć ją i zobaczyć.

Ci, którzy nie dotarli na sobotni występ chórzystów z Gruzji, mieli okazję posłuchać ich podczas niedzielnej gali finałowej w garwolińskiej kolegiacie.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama