Garwolin z dawnych lat powróci

Opublikowano: 13 kwiecień 2015, 11:54 Kategoria Kultura
CSiKFestiwal Kultury i Tradycji GarwolinaSenatorska

17 maja Garwolin powróci do swoich korzeni, a ulica Senatorska zatętni życiem z dawnych lat. W tę majową niedzielę odbędzie się druga edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina – imprezy, której celem jest zwrócenie uwagi na charakter miasta, jego bogatą i wielobarwną historię.

Spacerując ulicą Senatorską, będzie można przyjrzeć się licznym kramom - kuśnierskim, pszczelarskim, aptecznym, fryzjerskim, zapoznać się z dawną technologią i sprzętem. Nie zabraknie też furmanek, starych motocykli i zabytkowych aut. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia przeżyją niezapomniane chwile dzięki harcerzom Hufca Orłów, którzy pokażą jak grać w palanta, poprowadzą zabawę w klasy i na skakance – wszystko na modłę minionych czasów.

 

Punkt centralny, wokół którego budowany jest festiwal, to tradycyjny garwoliński rosół. Przygotowują go uczniowie i nauczyciele z ZSP nr 2 w Garwolinie. Elementem obowiązkowym są ręcznie krojone kluski. W ubiegłym roku wydano ponad 400 porcji rosołu i okazało się to liczbą niewystarczającą. W tym roku porcji ma być znacznie więcej.

Dzięki współpracy z garwolin.org ponownie oglądać będzie można fotografie dawnego Garwolina. W tym roku wystawę wzbogacą nowe plansze. Będzie także punkt, w którym kompetentne osoby będą udzielały wskazówek, jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Nowym akcentem festiwalu będą Mironalia – święto Mirona Białoszewskiego. W niedzielę na scenie zagości aktor Adam Woronowicz, który przeczyta fragmenty „Tajnego Dziennika” Mirona, a w jednej z bram na Starówce zostanie wyświetlony film „Parę osób mały czas” – o życiu poety. Natomiast w piątek poprzedzający festiwal (15 maja) odbędzie się konkurs recytatorski dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W ubiegłym roku w tworzenie święta garwolińskiego folkloru włączyły się stowarzyszenia, instytucje, placówki oświatowe, firmy oraz wiele osób prywatnych. Także w tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza wszystkich, którzy chcą pomóc i uatrakcyjnić drugą edycję imprezy. W tej sprawie kontaktować się można telefonicznie (sekretariat CSiK) 25 682 20 51 oraz drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mat.pras.

 

 

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież