Twórczość z sercem

Opublikowano: 11 czerwiec 2011, 21:04 Kategoria Kultura
teatrrękawiczka

11. Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich po raz pierwszy odbył się w Garwolinie. Miejmy nadzieję, że nie ostatni. Aktorzy "Rękawiczki" wczoraj znów stanęli na podium. 

Raz było poważnie, raz śmiesznie, a nawet kabaretowo. Było o miłości, problemach młodych ludzi i współczesnym społeczeństwie zatraconym materializmie. Młodzi ludzie pokazali nie tylko znakomitą grę aktorską, ale także to, że nie boją się dotykać tematów trudnych.

 

Uroczystego otwarcia dokonał starosta Marek Chciałowski wraz z Magdaleną Chabros z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. – To, co dziś zobaczymy to siedem już wyselekcjonowanych spektakli. To grupy, które przeszły przez eliminacje. Stawaliście już w szranki, dziś zrobicie to kolejny raz. Nie jest najważniejsze, kto wygra. Ważne, że tu jesteście, że tworzycie teatr, że on was nadal fascynuje – podkreślała przedstawicielka głównego organizatora festiwalu.

– Garwolin teatrem stoi – przekonywał z kolei starosta Chciałowski. – Mieliśmy już u nas przegląd PaT, Przegląd Małych form teatralnych szkół specjalnych, który bardzo sobie cenię i dziś mamy właśnie ten festiwal – dodał.

Popołudniowa część pierwszego dnia festiwalu, po występach teatrów młodzieżowych, to spotkanie z Adamem Walnym. Aktor przedstawił skróty przedstawień, których jest reżyserem. Wspólny mianownik wszystkich urywków to teatr formy. Od 17 lat Adam Walny zajmuje się tworzeniem lalek, które później stają się pierwszoplanowymi aktorami w sztukach i to tak poważnych jak np. Hamlet.

W jury, które bacznym okiem obserwowało występy młodzieży na teatralnych deskach zasiedli: Magdalena Warzecha, przewodnicząca jury - aktorka Teatru Narodowego, scenarzystka i reżyser; Sławomir Krawczyński – reżyser, prowadzi teatr tańca i warsztaty dla młodzieży oraz Leszek Zduń – aktor związany z Teatrem Narodowym i Teatrem Polonia, wykładowca szkoły filmowej Bogusława Lindy.

Członkowie komisji byli pod wrażeniem dzisiejszych występów. – Poziom był bardzo wysoki. To dowodzi, że warto robić teatr – podkreślała Magdalena Warzecha. – Twórczości bez serca nie da się uprawiać. Wy pokazaliście to serce – nie krył podziwu przed uczestnikami Sławomir Krawczyński.

Festiwalowe wyróżnienie (500 zł) powędrowało do Zespołu Teatralnego „MiM” z Mińska Mazowieckiego. Spektakl „Liber Vitae. Ksiega życia” (reż. Agnieszka Sawka) doceniono za wyjątkową teatralną gestykulację.

II nagroda mazowieckiej imprezy (1000 zł) pojechała do Siedlec, razem z zespołem „No nareszcie”. „Exegi monumentum. Wybudowałem pomnik” (reż. Natalia Kobylińska) ujął jury m.in. dbałością czystość środków wyrazu.

Pierwsze miejsce 11. Mazowieckiego Festiwal Teatrów Amatorskich zajął Teatr Rękawiczka z Garwolina. W nagrodę grupa otrzymała 1500 zł. Stworzony i wyreżyserowany spektakl „Ciu-ciu babka” dla profesjonalnych aktorów z komisji okazał się sztuką z barwnym językiem dobranym do aktualnych wydarzeń.

Przyznano dzisiaj także nagrodę Grand Prix. 2000 zł, ufundowane przez burmistrza Tadeusza Mikulskiego, wręczono Ostrołęckiej Scenie Autorskiej (na zdjęciu) za „Operę panica - kabaret tragiczny” w reżyserii Wojciecha Kraszewskiego.

Jeszcze dziś spektakl Lwowskiego Teatru Ulicznego „Woskresinnia”. Początek gry światła i emocji o godz. 22 przed amfiteatrem na Zarzeczu. Jutro na deskach sceny w garwolińskim Domu Kultury będzie można podziwiać teatry dziecięce.

jd/łk

Wczoraj omyłkowo podaliśmy informację, że kolejny festiwal, dzięki zajęciu pierwszego miejsca przez Teatr "Rękawiczka", odbędzie się także u nas. Niestety w następnym roku gospodarzami będą zdobywcy nagrody Grand Prix. Pomyłkę traktujemy jednak jako dobrą wróżbę na przyszłość.

Komentarze  

+1 #4 Humanitas...konio 2011-06-12 18:24
Można być dumnym ,że w naszym nie największym przecież mieście ,kultura jest wszechobecna.Gr atulacje dla całego zespołu i oby tak dalej pokażmy tym malkontentom którzy mówią o nas prowincjusze jaki błąd popełniają,mają c Rękawiczkę jesteśmy dowartościowani .Pozdrawiam!!!! konio
Cytować
+2 #3 sprostowanieiza 2011-06-12 15:03
Teatr Rękawiczka zdobył 1 miejsce, ale Grand Prix zdobył teatr z Ostrołęki i tam odbędzie się następny festiwal. Oba przedstawienia były świetne i wielkie gratulacje dla wszystkich laureatów. To była prawdziwa teatralna uczta. Gratuluję też Teatrowi MiM, który dostarczył wielu wzruszeń. A takich wolontariuszy jak Rękawiczki inni mogą tylko pozazdrościć. Wielkie zaangażowanie, pracowitość, uśmiech i dobre serce- oto nasza garwolińska cudowna młodzież.
Cytować
0 #2 Pomyłka?Leszek 2011-06-12 12:54
Zwycięzcami chyba został teatr OSA?
Cytować
+1 #1 Brawo!Kinga 2011-06-12 11:27
Gratuluję Rękawiczce! Nagroda Wam się należała za świetny spektakl.:) Życzę dalszych sukcesów.:)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież