reklama

26 historii parafii w jednym. Wyjątkowa publikacja LGD

Opublikowano: 21 luty 2014, 09:19 Kategoria Kultura
lgdparafiekościół
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Historię wszystkich parafii powiatu garwolińskiego w jednej publikacji zebrali autorzy publikacji Lokalnej Grupy Działania Forum Powiatu Garwolińskiego. Gromadzenie materiałów do pracy trwało dwa lata.

Piąta tematyczna publikacja została wydana w nakładzie 3500 sztuk. ?Historia parafii obszaru Lokalnej Grupy Forum Działania Powiatu Garwolińskiego i okolic? to książka wyjątkowa. Bogato ilustrowane wydawnictwo zawiera dzieje wszystkich 26 parafii naszego powiatu. Tekst wzbogacony jest o liczne fotografie.

- Pomysł na tematykę książki podsunął w 2011 roku pan starosta Marek Chciałowski. Od tego czasu trwało zbieranie materiałów, co wymagało dużych nakładów, częstych odwiedzin w parafiach i przeszukiwania tamtejszych archiwów. Później należało wykonać dokumentację zdjęciową ? wyjaśnia Tomasz Połoczański, kierownik biura LGD FPG w Garwolinie.

reklama


Autorami opracowania są Anna Paduch, dr Michał Kalbarczyk, dr Roman Mazek. W słowie wstępnym dziękują za pomoc w tworzeniu publikacji m.in. dziekanom czterech dekanatów zlokalizowanych na terenie powiatu garwolińskiego. ?Zainspirowanie i opublikowanie książki o dziejach parafii Kościoła rzymsko-katolickiego, obecnych na tym terenie już od czasów średniowiecza, może istotnie wzbogacić społeczną świadomość miejscowego społeczeństwa? ? piszą autorzy.

?Jestem bardzo wdzięczny autorom i wydawcy tej książki za ukazanie nam cząstki naszej historii, fundamentów naszej małej garwolińskiej i mazowieckiej Ojczyzny. Cieszę się, że podjęli się tego trudu, ukazania naszych początków tak mocno związanych z Chrystusem i Kościołem? ? zachęca do lektury na pierwszych stronach książki dziekan garwoliński ks. Ryszard Andruszczak.

Książkę można bezpłatnie otrzymać w biurze LGD FPG w Garwolinie przy al. Legionów 48. ? Bardzo duże zainteresowanie publikacją świadczy o tym, że pomysł na tematykę był trafiony ? zaznacza Tomasz Połoczański.

Publikacja jest współfinansowana z środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama