Z pomocą dla chorej Mai

Opublikowano: 27 listopad 2013, 16:47 Kategoria Kultura
SobolewcharytatywnaMaja Szostak

Koncerty Zespołów Ares i Rytm, występ Moniki Szostak, loteria fantowa, licytacje - to wszystko zorganizowano w Sobolewie, żeby zebrać pieniądze na sprzęt rehabilitacyjny dla chorej na mukowiscydozę półtorarocznej Mai Szostak.

Maja Szostak ma półtora roku. Zaraz po urodzeniu wykryto u niej mukowiscydozę. Ta choroba jest nieuleczalna, powoduje zaburzenia prawidłowego usuwania zalegającego w płucach śluzu i przyczynia się zaburzeń prawidłowego ich działania. Do normalnego funkcjonowania przy mukowiscydozie potrzebna jest rehabilitacja specjalną kamizelką powietrzną, zawierającą generator impulsów powietrza, dzięki którym wydzielina zalegająca w płucach jest normalnie usuwana. Koszt takiej kamizelki to 30 000 zł. Aby zebrać pieniądze na zakup tej kamizelki Gminny Dom Kultury w Sobolewie zorganizował w ubiegłą niedziele festyn charytatywny.

- Gdy dowiedziałem się o chorobie Mai pomyślałem sobie, że trzeba jej jakoś pomóc. Po konsultacji ze współpracowniczką zaproponowałem mamie Mai tego typu imprezę. Chciałem, żeby odbyło się to jeszcze w tym roku - mówi Krzysztof Szostak z Gminnego Ośrodka Kultury w Sobolewie. - Gdy informacja o festynie pojawiła na Facebooku ludzie zaczęli oferować nam swoją pomoc. Odzew był duży, wiele osób podarowało fanty na loterię, wiele osób przyniosło plastikowe nakrętki czy zużyte telefony komórkowe, które zbierają rodzice Mai. Najbardziej cieszy nas to, że było ogromne zainteresowanie pomocą ze strony młodzieży. Było ogromne zainteresowanie występami młodzieżowymi. Uczniowie Sobolewskiego LO przekazali na loterię obrazy wykonane przez siebie. Pani Ewelina Pal z Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach wraz ze swoimi uczennicami zaproponowały malowanie twarzy dzieciom oraz poprowadzenie konkursu plastycznego – dodaje współorganizatorka Elżbieta Radziej z GDK w Sobolewie.

W sali widowiskowej Urzędu Gminy w Sobolewie od godziny 16.00 rozbrzmiewały piosenki wykonywane przez zespół ARES, a później przez zespół RYTM. Około godziny 18.00 na scenę wyszła uczestniczka II edycji programu The Voice of Poland Monika Szostak, która urzekła wszystkich swoim głosem. - Uwielbiam śpiewać, a przy tym mogę pomagać i zachęcać innych do pomocy – podkreślała Monika.

Podczas trwania imprezy czynny był bufet, gdzie można było zjeść coś słodkiego czy napić się ciepłej herbaty. Sprzedano ok. 160 losów z loterii fantowej i około 100 cegiełek na rzecz Mai. Do licytacji wystawiono pióra z logo Sejmu oraz piłkę z podpisem Jana Tomaszewskiego, które przekazał poseł Grzegorz Woźniak. W sumie zebrano ponad pięć tysięcy złotych.

Kuba Nowak

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież