Bo muzyka łączy – nie tylko pokolenia

Opublikowano: 15 lipiec 2013, 12:27 Kategoria Kultura
Łaskarzewakordeonyfestiwal

To festiwal akordeonistów, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że akordeon gra w nim raczej drugie skrzypce. Ale nawet rola drugoplanowa może być znacząca. Przy dźwiękach tego instrumentu bawili się wczoraj mieszkańcy Łaskarzewa – między innymi na ludową białoruską i góralską nutę, a goście jak z rękawa sypali muzycznymi aforyzmami.

- Od kilku lat w lipcu Łaskarzew rozbrzmiewa piękną muzyką i śpiewem. Jest to święto folkloru, radosne i kolorowe. Nasz doroczny festiwal to wspaniała okazja do zaprezentowania publiczności dorobku kulturalnego zarówno ze strony zespołów zarówno regionalnych, jak i z zagranicy. Chcemy pokazać, że szeroko pojęta kultura ludowa stanowi żywe korzenie Europy, a ich pielęgnowanie jest naszym obowiązkiem – mówiła Lidia Sopel-Sereja, burmistrz Łaskarzewa.

 

Łaskarzewskie Alejki przez całe niedzielne popołudnie wypełniały muzyka, śpiew i taniec. VII Festiwal Akordeonistów rozpoczął koncert Orkiestry Dętej działającej przy ZGM OSP RP w Łaskarzewie. Później na scenie wystąpił zespół Replay. W samą ideę festiwalu najbardziej wpisał się występ formacji „Fantazja” – kwartetu akordeonowego z Białorusi. Goście zza wschodniej granicy nie mieli problemu z zaangażowaniem publiczności w swój występ. Zespół Pieśni, Tańca i Muzyki „Bursztyn” z Białorusi nie tylko bawił swoją muzyką, ale nawet wyciągnął mieszkańców do tańca. Na scenie nie zabrakło także lokalnych akcentów – wystąpili zwycięzcy konkursu talentów muzycznych – akordeonista Jakub Kołyska i wokalistka Beata Jaworska. Na biesiadę góralską zaprosiła Kapela Ondraszki, a w cygańską podróż zabrał publiczność Jame Roma. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Power.

- Cieszę się, że nasze miasto, jak co roku, odwiedzają zespoły z regionu, z Polski i z zagranicy. Naszym celem jest pokazanie, jak bezgraniczna może być różnorodność wyrażania się poprzez ten niedoceniony dziś instrument i jak ważny jest on w muzyce różnych kultur. Obecność wszystkich tu państwa udowadnia, że jest to jedynie skansen, że muzyka akordeonowa żyje i rozwija się – podkreślała burmistrz Łaskarzewa.

Wielką rolę festiwalu w promowaniu folkloru podkreślali także goście – proboszcz łaskarzewskiej parafii ks. Edmund Szarek, parlamentarzyści – Stanisława Prządka, Grzegorz Woźniak i Krzysztof Borkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Ewa Orzełowska oraz starosta garwoliński Marek Chciałowski. Goście jak z rękawa sypali muzyczni aforyzmami. – Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają – recytowała poseł Stanisława Prządka. – Jesteście środowiskiem ludzi dobrych, mądrych i pracowitych. To, że potraficie się integrować w takim momencie jak dziś, to o tym właśnie świadczy, bo muzyka daje radość, koi ból i cierpienie – dodała posłanka. – Ktoś kiedyś powiedział „cóż byłby wart świat bez nieba, a życie bez muzyki". Dzisiaj my wszyscy potwierdzamy to, że tej muzyki nam potrzeba i że nigdy jej nie za dużo – podkreślał poseł Grzegorz Woźniak.

Honorowymi patronami wczorajszej imprezy byli Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego. – Trudno nam nie pomagać, kiedy zwyczajnie chcecie coś robić, a teraz jest coraz trudniej, żeby komuś się chciało chcieć. Ja po prostu nie umiem przechodzić obojętnie wobec takich spotkań, jak są tutaj dzisiaj – mówiła Ewa Orzełowska. – Muzyka jest zawsze bliska sercu. Muzyka łączy ludzi. Jeżeli będziemy się jednoczyć, współpracować, na pewno zrobimy dużo więcej – przekonywał starosta Marek Chciałowski.

jd

Komentarze  

+4 #2 Tylko słowaMundek 2013-07-23 08:58
Bez prawdziwej muzyki akordeonowej burmistrz Łaskarzewa mowi ojej pięknie. A na dodatek pieniążki poszły z Urzędu Marszałkowskieg o na Miedzynarodowy Festiwal Akordeonistów . Kpina a nawet jakaś kombinacja.
Cytować
+4 #1 Coś się pomieszałojurek 2013-07-23 08:52
Kpina z widowni. Powiadają ci którzy jak dawniej przyjechali po to by posłuchac muzyki akordeonowej. To jest zwykly festyn z promocją ludowej wschodniej muzyki.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież