Miastków Kościelny tańczy najlepiej

Opublikowano: 20 czerwiec 2013, 08:17 Kategoria Kultura
taniecpodn

Już po raz X w Centrum Sportu i Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Tańca Ludowego. Tym razem na scenie wystąpiło siedem zespołów.

Celem przeglądu, organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie, jest popularyzacja tańca ludowego, wymiana doświadczeń między uczniami oraz integracja środowisk lokalnych przez taniec. – Pięknie wyglądacie i mam nadzieję, że pięknie tańczycie – życzyła uczestnikom dyrektor PODN Grażyna Witak-Wcisło.

Uczestnicy zachwycili kolorowymi strojami ludowymi oraz choreografią. Pojawiły się tańce regionalne jak i narodowe m. in. krakowiak, oberek, polka czy mazur. Nie mogło zabraknąć poloneza. W jury zasiedli nauczycielka Magdalena Dudzińska, kustosz Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem Witold Lempka oraz Jadwiga Krześniak.

Nagrody dla najlepszych, w postaci statuetek, wręczał starosta powiatu Marek Chciałowski, honorowy patron przeglądu. Z ramienia PODN imprezę koordynowały Zofia Kisiel i Małgorzata Sałasińska.

We wczorajszym festiwalu zaprezentowało się siedem zespołów ze szkół powiatu garwolińskiego. Grupy taneczne były oceniane w trzech grupach wiekowych. W kategorii klas I-III wygrały Miastkowskie Promyki (SP Miastków Kościelny) przed Dwójeczkami (SP 2 Garwolin) i Małymi Budziszakami (SP Budziska) oraz Stokrotkami (SP Puznówka). Wśród uczniów klas IV-VI wygrały także Miastkowskie Promyki przed Budziszakami.

Uczniowie dwóch gimnazjów, którzy wystąpiły wczoraj na scenie Domu Kultury, zatańczyli poloneza. Lepiej, zdaniem jury, poszło grupie z Gimnazjum nr 5 w Garwolinie. Drugie miejsce zajęła młodzież z Gimnazjum w Życzynie.

łk

Komentarze  

+1 #1 A gdzie źródłoJurek 2013-06-24 10:05
Organizatorzy festiwalu być może zapomnieli w większości komentarzy przed prezentacyjnych o odróżnieniu folkloru źrodłowego od rekostrukcji. Podkład muzyczny do tańca ludowego to na pewno nie w wykonaniu z orkiestrą symfoniczną nawet w tle. Bo to już profanacja folkloru.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież