Jak debiut, to w Garwolinie

Opublikowano: 14 maj 2011, 09:20 Kategoria Kultura
wernisażwystawaCSiK

Kinga Nowicka jest świeżo upieczoną absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wernisaż jej pierwszej, indywidualnej wystawy odbył się wczoraj w garwolińskiej Galerii Kotłownia.

Najpierw były tylko czarno-białe prace, później zachwyciła się kolorem. W galerii można zobaczyć kilkanaście prac artystki, w tym identyczne litografie w różnych wariantach kolorystycznych i grafiki, które są jej pracą dyplomową. - Bardzo długo nad nimi pracowałam. Zaczęłam od prac bardzo literackich, ale profesor namówił mnie, żebym spróbowała zrobić z tego logo, skoro jestem grafikiem. Zaczęłam się bawić tymi twarzami, wymyślaniem ich charakterystycznych cech, na przykład nosów – mówiła artystka.

 

W ostatnich latach jej największą inspiracją był teatr. – Dwa lata pracowałam w teatrze i bardzo się tym miejscem zaraziłam. To bardzo specyficzne miejsca, szczególnie te stare teatry, w których czuje się obecność tych aktorów, których już nie ma – opowiadała Kinga Nowicka. Ten etap, przynajmniej na razie, ma za sobą. A co planuje na najbliższą przyszłość? – Będę szła dalej, spróbuję jakiś innych tematów. Może coś bardziej kontrowersyjnego, bo to podobno jest teraz na topie – dodała z uśmiechem.

Galeria debiutów

Przy okazji wystawy Kingi Nowickiej, powstał pomysł, aby do garwolińskiej galerii zapraszać innych absolwentów ASP, którzy dopiero przygotowują swoją pierwsze wystawy. – To byłaby wartość dla nich samych i dla Garwolina. Myślimy, że taką informację można by było przekazać do Związku Artystów Plastyków, że jest w Garwolinie taka galeria debiutów, która promuje młodych ludzi. Na takie wystawy można byłoby zapraszać właścicieli dużych galerii – tłumaczy Bożena Jabłońska z Centrum Sportu i Kultury. Być może Kinga Nowicka stała się właśnie prekursorką nowego cyklu artystycznego w Garwolinie.

JuDy

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież