Plebiscyt Wybierz Sportowca Powiatu Garwolińskiego 2022! >>> więcej

reklama

Europa zachwycona chórem z Garwolina

Opublikowano: 26 wrzesień 2012, 08:21 Kategoria Kultura
chór miastakatalonia
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Przyjechali ponad 2500 km by zaśpiewać w tym festiwalu. Gdy dotarli na miejsce zachwycili europejskie jury. Były nagrody, splendor i zaproszenia m.in. do Sankt Petersburga. Jak Chór Miasta Garwolin podbił Katalonię podczas Międzynarodowego Festiwalu "Cançó Mediterrania"?

- Dla nas były to bezcenne doświadczenia. To pokazuje, że to co robimy, robimy dobrze ? ocenia wyjazd do Hiszpanii Radosław Mitura, dyrygent Chóru Miasta Garwolin. Chórzyści z Katalonii wrócili z pierwszym miejscem w kategorii interpretacji muzyki sakralnej i drugim w interpretacji muzyki katalońskiej.

Przybliżyli to co polskie

reklama


Międzynarodowe jury zachwyciło się wykonaniem m.in. ośmiogłosowego Alleluja czy nieoficjalnego hymnu Katalonii, którego widzowie wysłuchali na stojąco. Doniosłość festiwalu podkreślały miejsca występów. Najpierw kościół w Lloret de Mar, gdzie na przesłuchania zaproszono 10 chórów z całej Europy. Dzień później pięć polskich grup, w tym cztery akademickie, zaśpiewały w Katedrze w Barcelonie. Zakończeniem spotkania z polską muzyką w Katalonii tego dnia było wspólne wykonanie Gaude Mater Polonia. Podczas występów w Lloret de Mar prezentowano materiały związane z Garwolinem i powiatem.

Na wyniki festiwalu trzeba było czekać dwa dni. Jednak już po występach wstępnych chórzyści przeczuwali, że ich wykonania stały na wysokim poziomie. ? Zespół był bardzo dobrze przygotowany. Godziny prób nie poszły na marne. W rozmowach z osobami z komisji dało się wyczuć, że nasz występ naprawdę przypadł im do gustu. Od Rosjanki, która organizuje prestiżowy festiwal w Sankt Petersburgu, usłyszeliśmy, że nasze wykonanie Alleluja nawiązywało do dobrej rosyjskiego szkoły, co nas bardzo podbudowało ? przyznaje Radosław Mitura. Jury i uczestnicy festiwalu dopytywali chórzystów z Garwolina o ideę chóru miejskiego. ? Byli pełni podziwu, że w tych czasach jest zainteresowanie się takim rodzajem kultury poza filharmonią czy uczelniami ? podkreśla dyrygent.

Sankt Petersburg zaprasza

Z Katalonii chórzyści wrócą z grawerowanymi tabliczkami i certyfikatem upoważniającym do wykonywania utworów w języku katalońskim. Niematerialnymi nagrodami były splendor, uznanie i wiele zaproszeń. Garwolińską grupę z otwartymi rękoma przyjmą organizatorzy festiwalu w Sankt Petersburgu. Zainteresowanie współpracą wyraził akademicki chór z hiszpańskiej Girony. Już po powrocie chór otrzymał zaproszenie do... Finlandii. Międzynarodowy Festiwal "Cançó Mediterrania" organizowało między innymi Polsko-Katalońskie Stowarzyszenie Kulturalne, a wydarzeniu patronowała konsul RP w Hiszpanii.

Nagrają płytę

Po krótkim odpoczynku chórzystów czekają kolejne wyzwania. W październiku Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie. W listopadzie męska część chóru po raz kolejny wystąpi z orkiestrą dętą z Trąbek. Koncerty 11 listopada odbędą się w Garwolinie i Pilawie. Wkrótce nie lada gratką dla fanów chóru będzie płyta, której nagranie jest w planach.

łk/fot. Chór Miasta Garwolin

Jak radzili sobie chórzyści z Garwolina w Katalonii? Zobaczcie w dwóch filmach

Alleluja - R. Twardowski


Komentarze  

0 #11 ...anno 2012-10-02 17:04
Cytuję gościu:
jury stanowiło dwóch sędziów a na widowni zasiadło 14 osób hehehehe


Nieważne co pisać -aby dołożyć!!!
Cytować
+1 #10 miausopran 2012-10-02 09:38
Panie starosto Stefanie, niech pan ponownie zapuści bródke, bo nie można pana w tłumie rozpoznać. Podobno jeden ze starszych wiekowo chórzystów zabrał ze sobą osobistą stroicielkę strun głosowych dlatego taki sukces.
Cytować
+1 #9 z czym do głupkówela 2012-09-29 22:47
Pozwólcie głupkom się wykrzyczeć. Oni tylko to potrafią. Do głuchego nic nie dotrze. I dobrze im tak. Dla chóru gratulacje. Tak trzymać!!!!!
Cytować
-12 #8 jagościu 2012-09-29 14:13
jury stanowiło dwóch sędziów a na widowni zasiadło 14 osób hehehehe
Cytować
+12 #7 Brawo!jaś 2012-09-27 13:11
Przede wszystkim GRATULACJE dla wszystkich chórzystów:)
A malkontentom na ich próżne frustracje i tak nic nie pomoże....
Cytować
-14 #6 .. 2012-09-26 17:39
Cytuję .:
Europa zachwycona chórem z Garwolina hehe uśmiałem się :)CAŁY ŚWIAT ZACHWYCONY CHÓREM MIASTA GARWOLIN HEHE
Cytować
+10 #5 .Wspaniałe 2012-09-26 14:28
Po prostu świetnie.
Cytować
+10 #4 A mnie się podobałoMarcyś 2012-09-26 12:43
Bardzo!
Cytować
+11 #3 ?Ramona 2012-09-26 12:30
Cytuję .:
Europa zachwycona chórem z Garwolina hehe uśmiałem się :)


Co Cię tak bawi?
Cytować
+13 #2 uśmiałem sieks 2012-09-26 10:57
Cytuję .:
Europa zachwycona chórem z Garwolina hehe uśmiałem się :)

usmiałem sie to ja z ciebie toba napewno nikt by nie był zachwycony
im naleza się gratulacje poswiecaja czas i robia to z pasja
a ty co tylko marudzic potrafisz
Cytować
-24 #1 .. 2012-09-26 09:10
Europa zachwycona chórem z Garwolina hehe uśmiałem się :)
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama