reklama

Gdzie się podziali garwolińscy rolnicy?

Opublikowano: 24 sierpień 2012, 13:36 Kategoria Kultura
Garwolindożynkirolnictwo
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Bez dożynkowych wieńców, korowodu i ceremoniałów. W tym roku w Garwolinie, po raz pierwszy od wielu lat, zabraknie tradycyjnych dożynek. Organizatorzy dorocznego festyny ?Pożegnania lata?, który był połączony ze świętem plonów wyszli z założenia, że nie warto robić nic na siłę.

W ubiegłym roku mieszkańcy mogli podziwiać wieńce dożynkowe przygotowane między innymi przez rolników z Leszczyn, Niecieplina, Lucina, Natalii czy Puznowa oraz kosze owoców i warzyw przyniesione przez działkowców.

? Głównie robiliśmy to właśnie ze względu na działkowców, ale wygląda na to, że formuła się wyczerpała. Nigdy inicjatywa nie wychodziła bezpośrednio od rolników, tylko musieliśmy ich bardzo przekonywać, że warto ? tłumaczy Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest organizatorem corocznej imprezy na zakończenie lata. Być może w mieście i sołectw położonych najbliżej Garwolina rolników jest już coraz mniej i wystarczy tylko uczestnictwo przedstawicieli w dożynkach powiatowych. W tym roku Garwolin będzie reprezentował wieniec przygotowany przez mieszkańców Leszczyn.

reklama


Święta Chleba też nie będzie

Centrum Sportu i Kultury myślało także nad zmianą formuły. ? Chcieliśmy zamiast dożynek przygotować Święto Chleba, które chociaż w pewnym stopniu podtrzymywałoby tradycję ? dodaje Jarosław Kargol. Piekarni rzeczywiście na naszym terenie sporo, ale pozytywnie na zaproszenie odpowiedziała tylko jedna.

Dla tych, którzy martwią się, że tradycyjnych akcentów w niedzielę zabraknie, mamy dobrą informację. Jak co roku będzie przygotowana zagroda wiejska, w której będzie można skosztować prawdziwego chleba i innych przysmaków.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama