Maciejowice podtrzymują ludowe tradycje

Opublikowano: 13 czerwiec 2012, 10:54 Kategoria Kultura
MaciejowicePowiślakikonkurskoncertmuzyka ludowa

Już po raz dziewiętnasty w drugi czerwcowy weekend w Maciejowicach odbył się Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Terenów Nadwiślańskich „Powiślaki”. Do najlepszych powędrowały „Złote Basy”.

Konkurs jest organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach. Przez dwa dni na maciejowickim skwerze słychać było powiślańskie ludowe melodie. W sumie wystąpiło 16 kapel, 16 śpiewaków solistów i 9 solistów instrumentalistów nie tylko z terenu naszego powiatu, lecz także z wielu miejscowości na przykład z Radomia, Chełma, Warszawy czy Otwocka.

W sobotę odbyły się przesłuchania konkursowe. Wykonawcy zagrali między innymi takie utwory, jak: „Oj chmielu, chmielu” czy „Kasieńko”. W jury zasiedli Remigiusz Mazur-Hanaj, prof. Jan Adamowski oraz Jolanta Michalec, a imprezę prowadziła Jolanta Szymczyk z Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach. W niedzielę odbyło się spotkanie uczestników konkursu z wójtem gminy Maciejowice Sylwestrem Dymińskim. Zwycięzcom zostały wręczone tzw. „Złote Basy”, a imprezę zakończył koncert laureatów. Przez cały czas, w słońcu i w deszczu, publiczność bawiła się doskonale, tańcząc w rytm ludowych melodii.

Jakub Nowak

 

W kategorii kapel komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda : ZŁOTE BASY dla kapeli w składzie Jan Kmita i Sławomir Lesiak

I nagroda dla: kapeli w składzie Stanisław Lewandowski i Piotr Sikora oraz kapeli „Stacha” z Dzwoli w składzie: Stanisław Głaz i Bronisław Rawski

II nagroda dla: kapeli braci Cicheckich, kapeli Jana Wochniaka, kapeli „Rawianie”, kapeli Marcina Drabika i kapeli Mateusza Niwińskiego,

III nagroda dla: kapeli Tarnowskich, kapeli „Powiślaki” i kapeli Szczotków

W kategorii solistów instrumentalistów:

I nagroda : ZŁOTE BASY: Bronisławowi Bidzie

I nagroda dla: Julii Migdalskiej i Stefana Maziarczyka

II nagroda dla :Zdzisława Radzikowskiego

III nagroda dla: Czesława Zarzyckiego i Adama Mazurkiewicza

wyróżnienia dla: Zbigniewa Butryna i Mariana Jacaka

W kategorii solistów śpiewaków:

I nagrodę : ZŁOTE BASY dla - Marii Siwiec

I nagroda dla : Janiny Chmiel, Elżbiety Kamińskiej i Aliny Myszak,

II nagroda dla: Krystyny Ciesielskiej, Barbary Chmielak, Marianny Król i Janiny Pydo,

III nagroda dla: Marianny Rokickiej, Zofii Pracz i Barbary Kietlińskiej

 

Komentarze  

0 #1 Basy jak kiełbasyJerzy 2012-06-19 13:54
Posłuchajcie jednak opinii porzadnych kapel, takich jak Rawianie czy Mazowszaki z Mińska Mazowieckiego. Oni zauważyli że od wielu już lat, nie promuje się na maciejowickiej scenie wartościowej muzyki ludowej, lecz zacofane dawne źródło muzycznego folkloru. Wanda Księżopolska odbiera dawną wieś jako środowisko ludzi mało inteligentnych i zbiorowisko ciemnoty. A jednak było inaczej. Wielu dawnych muzykantów to porządna szkoła żydowskich muzyków zamieszkujących na naszych terenach.
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież