reklama

KGW „Urzekające” w Jaźwinach aktywizuje seniorów

Opublikowano: 10 czerwiec 2024, 12:30 Kategoria Kultura
jaźwinyborowie
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W niedzielę Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” z Gminy Borowie zorganizowało pierwsze spotkanie dla seniorów w ramach programu „Danie Wspólnych Chwil" Fundacji Biedronki. Wszystko po to, by walczyć z samotnością osób starszych i celebrować wspólne chwile. Niedzielne popołudnie zgromadziło blisko 50 mieszkańców Jaźwin w wieku 60+ oraz zaproszonych gości.

Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” w Jaźwinach jest jednym z 1100 KGW z całej Polski, które zostało zakwalifikowane do najnowszej, trzeciej już edycji programu „Danie Wspólnych Chwil" Fundacji Biedronki. Serce tego programu stanowią wspólne posiłki dla osób w wieku 60+. Seniorzy spotykają się przy stole i dzielą się nie tylko jedzeniem, ale także wspomnieniami, tworząc atmosferę bliskości i wzajemnego wsparcia. Jest to odpowiedź na coraz większe wyzwania związane z wyludnianiem wsi i starzeniem się społeczeństwa, a finalnie – samotnością osób starszych. 

Dzięki uczestnictwu w programie nasze Koło otrzymało 8000 złotych na produkty spożywcze potrzebne do przygotowania spotkań z seniorami. Obecna edycja projektu potrwa do końca 2024 roku – w tym czasie mamy za zadanie zorganizować minimum 6 cyklicznych spotkań dla osób starszych. Znamy potrzeby lokalnej społeczności i każdego seniora w Jaźwinach, dlatego organizacja tych spotkań jest dla nas ogromną przyjemnością. Dbamy również o zachowanie tradycji regionalnych, w tym kulinarnych, co doskonale wpisuje się w ideę programu „Danie Wspólnych Chwil” – mówią przedstawicieli KGW Urzekające w Jaźwinach. 

reklama


Podczas pierwszego spotkania, „Urzekające” zaprosiły fizjoterapeutę, Pana Pawła Łączyńskiego, który opowiedział zgromadzonym jak dbać o zdrowie i kondycje fizyczną, a także jakich produktów seniorzy powinni unikać w codziennej diecie.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Gminy Borowie, w tym Wójt Pani Marta Serzysko, która zwróciła uwagę na potrzebę organizowania tego typu spotkań dla osób starszych. Doceniła i podziękowała  „Urzekającym” za udział w projekcie i za chęć aktywizacji osób starszych, a także pogratulowała doskonałej frekwencji. Zgromadzeni na spotkaniu jaźwińscy seniorzy otrzymali także życzenia zdrowia oraz, by czuli się potrzebni dla swoich bliskich.

Niedzielne popołudnie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Stoły zastawione były przygotowanymi przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich lokalnymi specjałami. Były to zarówno tradycyjne potrawy, jak i nowoczesne wersje klasycznych dań. Uczestnicy delektowali się smakołykami, ciesząc się chwilami spędzonymi razem. Seniorzy, jak i członkinie KGW, wymieniali się historiami i wspomnieniami, tworząc ciepłą i rodzinną atmosferę. To był dzień pełen radości, śpiewu i wspólnego biesiadowania.

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama