reklama

Rekonstrukcja bitwy oraz pokaz XIX-wiecznej mody

Opublikowano: 20 marzec 2024, 08:33 Kategoria Kultura
gmina łaskarzewuścieniecpowstanie styczniowe
Ten artykuł przeczytasz w 1 min.

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się tegoroczne obchody Bitwy pod Uścieńcem.  Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Gminny Dom Kultury w Starym Helenowie (gm. Łaskarzew) zorganizuje m.in. rekonstrukcję historyczną oraz pokaz XIX-wiecznej mody damskiej.

GDK otrzymał dofinansowanie na „Inscenizację Bitwy pod Uścieńcem z 1863 roku” z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Środki pozwolą, podobnie jak w ubiegłym roku, zorganizować obchody bitwy sprzed 161 lat. Wtedy zmierzyły się oddziały powstańcze, dowodzone przez mjr. Józefa Lenieckiego oraz wojska rosyjskie pod dowództwem kpt. Szamina. Oddziały polskie mające stanowisko na wydmie po dwugodzinnej wymianie ognia i zapadającym zmroku wycofały się obozem pod Czerwony Krzyż.

Jak udało nam się dowiedzieć podczas tegorocznych obchodów 10 listopada, oprócz rekonstrukcji historycznej, w Uścieńcu odbędzie się m.in. pokaz XIX-wiecznej mody damskiej. Ponadto z pozyskanych środków zostanie zakupiona duża flaga, która zawiśnie na miejscowej wieży obserwacyjnej.

reklama


łk

fot. arch. UG Łaskarzew


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama