reklama

“Vera To Ja” - Renata Przemyk i Dagadana we wspólnym utworze

Opublikowano: 05 luty 2024, 08:48 Kategoria Kultura
renata przemykgarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Renata Przemyk, która kilka miesięcy wystąpiła na scenie w Garwolinie, wydała z Dagadaną singiel, zapowiadający wspólny album artystek.

VERA TO JA to autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej 13-tki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu.

- Vera jest kobietą ponadczasową, różnorodną, pełną emocji, jasną i wielobarwną. Z natury czerpie siłę i mądrość jak przetrwać w każdych warunkach, jak ochronić bliskich, jak kochać i żyć w pełni - Renata Przemyk. - “Na przestrzeni wieków kobiety czerpały mądrość z natury i przekazywały ją córkom. Kto chce słuchać i otworzy się na wiedzę tych co przed nami będzie bogatą mądrością pokoleń. Razem jesteśmy jeszcze silniejsze a wspólny głos z samego serca niesie się pod niebiosa. Vera to ja i Ty – mówi Renata Przemyk.

reklama


Mądrość Ludowa często zaskakuje nas swoją trafnością i dosadnością a proste melodie zaśpiewane czasem tkliwie innym razem przecinają swoją siłą przestrzeń jak nożem. Mocną inspiracją była tu lektura „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pincola Estes. - Vera to ja i Ty też. Z naturą nie wygrasz, warto się z nią dogadać! - dodaje Renata.

Teksty na kanwie przyśpiewki ludowej oprawione poetycko idealnie współbrzmią z lirą korbową jak i z loopami. Instrumenty etniczne eklektycznie dogadują się z osiągnięciami nowoczesnej technologii łącząc świat stary z nowym, jak w życiu każdej kobiety balansującej najczęściej na krawędzi. Biały śpiew dobrze oddaje kobiecą siłę lecącą mocnym głosem do świata i do nieba.

- Kobiece multiversum pozwala nam przyjąć imię VERA. Z jednej strony różnorodna, ale tylko pełna skrajności jest kobietą prawdziwą. Wielki kłębek, który jeśli uda się rozplątać, można sięgnąć do źródła – bo wszystko jest połączone” -mówią Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska z zespołu Dagadana.

Nowy album artystek można będzie usłyszeć podczas trasy koncertowej. Pierwszy koncert odbył się 2 lutego w Bielsku Białej. Kolejne m.in. 11 lutego w warszawskiej Stodole oraz 15 lutego w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur).

25.02 - Kraków - Klub Studio.

mat. pras., opr. red.

Bilety na wydarzenia dostępne są pod tym adresem.

Singiel jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama