reklama

Kobiety ze skrzydłami

Opublikowano: 26 listopad 2022, 08:00 Kategoria Kultura
kobiety ze skrzydłamicsikkobiety
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Od września w Centrum Sportu i Kultury trwa projekt „MamyTo”, w ramach którego 12 mam z terenu powiatu garwolińskiego rozwija swoje pasje, zgłębia samoświadomość i umacnia się zawodowo. Wszystko to za sprawą dotacyjnego programu „Skrzydła dla mamy” Fundacji BGK. W grudniu nastąpi zakończenie projektu.

- Cieszymy się z tego projektu, bo kobiety, które biorą w nim udział, już na tym etapie zapewniają, że jest to dla nich niezwykle dobry czas i ubogacające doświadczenie. Z prowadzonych w Polsce badań wynika, że większość matek chce po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy. Motywacje są różne, obawy także. Wiele kobiet powracających do aktywności zawodowej czuje strach. Potrzebują one pewności związanej z poprawnym funkcjonowaniem domu i opieki nad dziećmi, poczucia własnej wartości, dobrego samopoczucia i spokoju, by z odwagą i zaangażowaniem powrócić do pracy. Cały projekt „MamyTo” jest skonstruowany w ten sposób, by im takie poczucie dać – mówi Barbara Kupczyk-Mikulska z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, koordynator programu.

Na  przełomie października i listopada mamy uczestniczyły w jednorazowych warsztatach zatytułowanych „Pysznie i pięknie” w pracowni cukierniczej Torty Bronki – Moniki Barcikowskiej. Podczas spotkania mamy pracowały z masą cukrową, uczyły się zdobić cake popsy i kruche ciasteczka. Zanim przystąpiły do pracy odbyła się słodka degustacja. Wizyta w małej cukierni, prowadzonej przez kobietę i matkę, pozwoliła nie tylko na naukę i relaks, ale stała się też okazją do posłuchania historii o prowadzeniu własnego biznesu.

reklama


W drugim miesiącu projektu rozpoczęły się także spotkania z doradcą zawodowym – Joanną Gołębiowską-Szychowską. Każda z uczestniczek ma tylko dla siebie 45-minutowe konsultacje, podczas których dzięki profesjonalnej pomocy może opracować indywidualny plan działań i zarysować swoją ścieżkę rozwoju zawodowego.

Niezwykłą popularnością wśród mam cieszą się zajęcia z ceramiki prowadzone w pracowni CSiK przez Grzegorza Mikulskiego. Uczestniczki tworzą lampiony, zawieszki choinkowe, drobne naczynia, a nawet duże patery. Okazuje się, że cierpliwości – tak niezbędnej w rodzicielskim życiu - można uczyć się, także lepiąc glinę! Zdobienie ceramicznych wyrobów wymaga jej posiadania. Radość z samodzielnych wytworów jest bezcenna!

Co soboty mamy spotykają się na zajęciach fitnessu. Plan spotkań jest ambitny, a prowadząca je Malina Kucharczyk (Malinowy fitness) pełna zaraźliwej energii i niezwykle mobilizująca. Był trening pilates, jak i tabata. Był stretching oraz ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. W kolejnych zajęciach między innymi aqua fitness. Na treningi kobiety przychodzą uśmiechnięte i zmotywowane. Z treningów wracają zmęczone i... uśmiechnięte jeszcze bardziej. Nic nie daje takiej satysfakcji, jak dobrze wykonana praca.

Ostatnią składową projektu są warsztaty rodzicielskie z pozytywnej dyscypliny prowadzone przez Barbarę Kupczyk-Mikulską, edukatorkę tej metody dla rodziców i nauczycieli. Ich celem jest budowanie zdrowych i mocnych relacji w rodzinie. Spokojny i uporządkowany dom pozwoli mamom łatwiej podjąć decyzję o powrocie do aktywności zawodowej. Warsztaty wychowawcze to przede wszystkim patrzenie na siebie, na swoje zachowania, nawyki i reakcje. Ćwiczenia, dyskusje, zabawy i wymiana doświadczeń pozwalają uczestniczkom lepiej się poznać i budują poczucie bliskości.

O projekcie „MamyTo” głośno także w mieście. Od końca października na ogrodzeniu plebanii (ul. Staszica) można oglądać zdjęcia autorstwa Darka Szubińskiego (www.fotoszubi.pl), które prezentują uczestniczki projektu. Portret indywidualny oraz ujęcie z dziećmi, a także zdjęcia grupowe pokazują różne oblicza macierzyństwa i kobiecości.

Wszystkie działania w ramach projekt „MamyTo” są całkowicie  bezpłatne dzięki dofinansowania z programu „Srzydła dla mamy” Fundacji BGK. 

mat. pras.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama