reklama

Warte oglądania – Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Opublikowano: 25 sierpień 2022, 08:23 Kategoria Kultura
csikkinonowe horyzonty
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Od maja trwa nabór dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na nowy rok szkolny 2022/2023 do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zapisy potrwają do 4 października. Będzie to już siedemnasta edycja NHEF w Polsce a druga w Garwolinie! W ubiegłym roku każdego miesiąca brało w niej udział około 500 uczniów. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty NHEF.

Program NHEF 2022/2023 to comiesięczne projekcje blisko 150 tytułów, w tym aż 20 nowości, realizowanych w ramach 17 cykli tematycznych. Kino Wilga wybrało 5 cykli po jednym dla każdego przedziału wiekowego. Największe zmiany nastąpiły dla najstarszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Dbając o to, aby ta inicjatywa jeszcze bardziej wpisywała się w potrzeby nauczycieli oraz ich podopiecznych powstał zupełnie nowy cykl: „Film na maturze”. Ma on na celu wsparcie uczniów w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: https://panel.nhef.pl/zgloszenie 

 

reklama


Wybrane cykle:
• przedszkola – Filmowe przygody
• szkoły podstawowe kl. 1-3 – Filmowe podróże
• szkoły podstawowe kl. 4-6 – Kino współczesne
• szkoły podstawowe kl. 7-8 – Świat wartości
• szkoły ponadpodstawowe – Film na maturze

Jak wygląda praca z filmem?

Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pedagodzy wyposażani są w materiały dydaktyczne, takie jak: karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne. Aby lepiej zrozumieć projekt w materiałach przedstawiono słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszyć będą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:
• przedszkole: komunikacja, ekologia, współpraca, przyjaźń, tradycje, podróże pomoc, rodzina, pokonywanie trudności;
• szkoła podstawowa klasy 1-3: przyjaźń odwaga, wyobraźnia, emocje, film, świat, rodzina;
• szkoła podstawowa klasy 4-6: szacunek, zaufanie, akceptacja, marzenie, relacja, współdziałanie;
• szkoła podstawowa klasy 7-8: tolerancja, uczciwość, odpowiedzialność, empatia, tożsamość, społeczeństwo, internet;
• szkoła ponadpodstawowa: dojrzałość, tolerancja, bohaterstwo, historia, sztuka, tradycja, matura.

W jakiej formie realizowany jest program?

Program realizowany będzie stacjonarnie w Kinie Wilga. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli oraz uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 kontynuowana będzie także hybrydowa forma udziału w projekcie. Gdyby stacjonarne seanse okazały się niemożliwe do zrealizowania w instytucjach biorących udział w programie, istnieje możliwość korzystania z oferty w wersji online. NHEF jest powiązany z podstawą programową oraz realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie internetowej nhef.pl można pobrać najnowszy katalog, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Program przygotowany jest dla każdego poziomu nauczania.

Co daje program?

Udział w NHEF-ie pomaga wzbogacić wychowawczo-profilaktyczne programy szkół i może stanowić inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.

Nabór do programu 2022/2023 potrwa do 4 października. Aby zapisać grupy lub klasy do projektu, należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego. Koordynatorem działań jest Barbara Kupczyk-Mikulska: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 25682 20 51

mat.pras.

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama