reklama

Tradycje powiatu wciąż żywe [wideo]

Opublikowano: 09 sierpień 2022, 10:11 Kategoria Kultura
miętnefestiwal etnograficznykulturakgw
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Duży zainteresowaniem cieszył się Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego, który odbył się w Miętnem z inicjatywy samorządu powiatowego.

- Powiat garwoliński słynie z rolnictwa oraz silnie zakorzenionej tradycji ludowej. Tradycja polskiej wsi jest u nas żywo kontynuowana. Dzisiejszy festiwal jest przedstawieniem naszej kultury ludowej oraz spuścizny etnograficznej – podkreślał w niedzielę wicestarosta powiatu Marek Ziędalski.

Powiat na Mazowszu przoduje w liczbie Kół Gospodyń Wiejskich, których jest na naszym terenie 119. – Cieszę się, że koła odpowiedziały na nasze zaproszenie. Ziemia Garwolińska ma się czym poszczycić. Słynie z pięknych tradycji ludowych, które kultywowane są kapele ludowe, twórców ludowych, stowarzyszenia i KGW – mówiła senator Maria Koc. Podziękowania dla organizatorów złożył ze sceny starosta powiatu Mirosław Walicki oraz przewodniczący rady powiatu Waldemar Trzaskowski.

reklama


Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe oraz m.in. Chór Żelechowa, Kapela Ludowa z Kacprówka, Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, Kapela Krzysztofa Staręgi. W wieczornym bloku publiczność rozgrzały zespoły Zbóje oraz Defis. Na stoiskach prezentowały się nie tylko KGW, ale także pasjonaci historii, lokalne firmy. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych.

W trakcie festiwalu został przeprowadzony finał konkursu kulinarnego dla KGW z powiatu garwolińskiego „Garwolińskie najlepsze”. Z 49 zgłoszeń komisja wybrała w I etapie 13 potraw z nabiału. Po niedzielnej degustacji, wskazano zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęło KGW z Chęcin (gm. Górzno), drugie KGW Korytnica (gm. Trojanów), a trzecie KGW Miastków Kościelny.

Wideo z występu zespołu Zbóje (wid. KSO)

Wideo z występu Defisa (wid. KSO)

łk

Zobacz obszerne galerie zdjęć z festiwalu. Kliknij w linki poniżej.

Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego w Miętnem (9 sierpnia) - cz. 1 - atrakcje popołudniowe - fot. Sebastian Majewski Badger 

Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego w Miętnem (9 sierpnia) - cz. 2 - atrakcje wieczorne Zbóje i Defis - fot. KSO


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama

REKLAMA

sposobmini

Spektakl odbędzie się 16 listopda
o godz. 19 w Kinie Wilga w Garwolinie.

Bilety od 100 zł,  dostępne pod nr. tel. 504 036 220
oraz na kupbilecik.pl , biletyna.pl.

reklama

REKLAMA

klima

Spektakl odbędzie się 12 października
o godz. 19 w Kinie Wilga w Garwolinie.

Bilety od 110 zł,  dostępne pod
nr. tel. 504 036 220
oraz na kupbilecik.pl , biletyna.pl.

reklama