reklama
reklama
reklama

„Garwolińskie najlepsze” – konkurs kulinarny dla KGW

Opublikowano: 25 czerwiec 2022, 08:12 Kategoria Kultura
kgwkonkurspowiat
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

 „Garwolińskie najlepsze” – pod takim hasłem samorząd powiatu kontynuuje serię konkursów kulinarnych dla Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Garwolińskiego.

„Po spektakularnym sukcesie konkursu „Jadą Goście jadą… I czym ich podejmiemy”, widząc jak wielki potencjał kulinarny tkwi w naszych Kołach Gospodyń Wiejskich zdecydowaliśmy o ogłoszeniu  kolejnego konkursu, którego  tematem wiodącym będzie nabiał” – czytamy na stronie starostwa.

Powiat Garwoliński od zawsze był terenem rolniczym. Nasza ziemia dostarczała i nadal dostarcza dorodnych zbóż, warzyw i owoców, zdrowego mleka i smacznego mięsa. A nasze gospodynie były i są mistrzyniami w przyrządzaniu wspaniałych potraw z miejscowych produktów. Pragniemy pokazać to bogactwo, a nade wszystko to, jak ważne miejsce w naszym regionie zajmuje nabiał i produkty pochodzenia mlecznego. Nabiał jest niezbędnym, a przy tym smacznym elementem codziennej diety. Potrawy z dodatkiem mleka, masła, śmietany, kefiru, jogurtu czy wszelkiego gatunku serów od wieków królowały na naszych stołach. Twarożek z warzywami, naleśniki z serem albo mleczny koktajl – to dania na bazie mleka i jego przetworów, które można wymieniać bez końca. Nabiał to także źródło pełnowartościowego białka, witamin z grupy B,  wapnia czy witaminy D.

reklama


  Nasi Rolnicy już od ponad 100 lat dostarczają mleko  m. in. do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie, z siedzibą w Woli Rębkowskiej.  W roku 2021 mleko do OSM Garwolin płynęło z niemal tysiąca gospodarstw położonych w zielonych płucach województwa mazowieckiego i lubelskiego. Zaś średni dzienny skup mleka w 2021 roku wyniósł blisko 300 tysięcy litrów. Marka produktów OSM Garwolin oceniana jest jako najlepsza z najlepszych – to nasz znak rozpoznawczy – marka, która jest wspaniałym ambasadorem Powiatu Garwolińskiego na rynkach krajowych i zagranicznych.

„Mając na uwadze związek i rolę mleka w naszym powiecie postanowiliśmy ogłosić konkurs na najsmaczniejszą potrawę z nabiału. Wiemy, że nasze gospodynie od pokoleń wypiekały najlepsze serniki, bułeczki, lepiły pierogi czy kluski, gdzie domowy ser stanowił kwintesencję smaku. Nasze bogactwo kulinarne w tym zakresie wydaje się ogromne i nietuzinkowe. Trudno jest wyobrazić sobie kuchnię bez mleka, serów czy jogurtów. Najlepsze sery i mleka pochodzą z Garwolina dlatego też zaprosiliśmy OSM Garwolin jako partnera konkursu” – opisuje starostwo.

„Garwolińskie najlepsze” – to konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Garwolińskiego. W tej edycji konkursu etap finałowy odbędzie się w trakcie Festiwalu Etnograficznego, gdzie będzie miała miejsce prezentacja i degustacja potraw. Już teraz zapraszamy organizatorzy wszystkie Koła na Festiwal Etnograficzny 7 sierpnia do Miętnego.

Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem

mat. pras., opr. red.


Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy oraz politykę prywatności.

Kod antyspamowy
Odśwież

reklama
reklama

TOP

reklama